Follow Us

Lotnisko w Belgradzie. Jak tanio dostać się do miasta?

I vice versa: jak z miasta niedrogo, szybko i bezpiecznie dojechać do lotniska. Jeśli planujecie lot do Belgradu – koniecznie przeczytajcie. Chyba że bardzo, ale to bardzo chcecie zostać bohaterami serbskiej prasy, która z chęcią opisze, jak kolejny turysta padł ofiarą oszusta i za krótki przejazd pseudotaksówką zapłacił tyle, ile płaci się za trzydniową, wysokooktanową posiadówę w kafanie. Razem z noclegiem pod stołem.

Z prasowego archiwum: serbskie media pochylają się nad nieszczęściem pary z Indii, która za kurs taksówką z lotniska na ulicę Karađorđeva (jakieś 17 km) zapłaciła 6250 dinarów (około 250 zł). Dziennikarze są oburzeni, a poszkodowani turyści zdziwieni, bo kilka miesięcy wcześniej – przy okazji pierwszego pobytu w Serbii – za dużo dłuższy kurs z Belgradu do Nowego Sadu (jakieś 100 km) zapłacili mniej, bo 180 zł.

Czyżby paliwo tak podrożało? Aż tak to nie. A może taryfiarz wiózł ich objazdami? Też nie. Problem w tym, że turyści wsiedli do pierwszego z brzegu auta wyglądającego jak taksówka, a kiedy zorientowali się, że w samochodzie nie ma taksometru – nie zrezygnowali z przejazdu. I słono za to zapłacili.

Niestety, takich historii jest więcej. Na usługi pseudotaksówek w Belgradzie nacinają się nie tylko przyjezdni, ale i miejscowi. Już wcześniej pisaliśmy o tym, jak odróżnić prawdziwą taryfę od sałaciarza-naciągacza i jak oszacować koszt przejazdu (wpis znajdzieci tutaj – KLIK!).

Teraz podpowiemy, jak tanio (a na pewno taniej niż za 250 zł), szybko i bezpiecznie dostać się z lotniska w Belgradzie (mekki taksówkarzy-naciągaczy) do miasta. I w drugą stronę, bo to także wpis dla osób, które interesuje przejazd z Belgradu na lotnisko.

W zbiorkomie raźniej. I najtaniej!

Lotnisko w Belgradzie jest położone sporo, bo prawie 20 km od ścisłego centrum. Na szczęście jest nieźle z miastem skomunikowane. Spod lotniska do różnych części Belgradu odjeżdżają minibusy i autobusy transportu miejskiego. To opcja może nie zawsze najszybsza i nie najbardziej komfortowa, ale zdecydowanie najtańsza.

Rozkłady jazdy poszczególnych linii (kursujących w obie strony – z i na lotnisko) możecie sprawdzić na tej stronie: bgprevoz.rs. Oczywiście to Serbia, więc kursy nie zawsze pokrywają się z rozkładem, ale na szczęście przejazdy są dość częste.

Dobra rada: jeśli po Belgradzie planujecie poruszać się komunikacją miejską, pomocna będzie aplikacja Moovit (moovitapp.com), która pomaga zorientować się w meandrach lokalnego transportu publicznego.

Jakie linie kursują z lotniska w Belgradzie?

  • Minibusy linii A1 jeżdżą codziennie 2-3 razy na godzinę, z lotniska do przystanku Trg Slavija/Kralja Milutina (centrum, Stari Beograd). Bilety (kupowane tylko u kierowcy) kosztują 300 rsd (12 zł). Przewidywany czas dojazdu do centrum to około 30 minut.
  • Linia 72 – ta linia także kursuje codziennie, w zależności od pory dnia 1-3 razy na godzinę. Autobus rozpoczyna trasę na lotnisku i docelowo jedzie na Zeleni Venac, a po drodze zatrzymuje się na około trzydziestu przystankach, między innymi w Nowym Belgradzie, i przejeżdża przez most Brankov. Bilety można kupić w kiosku (za 89 rsd/3,5 zł) lub u kierowcy (150 rsd/około 6 zł). Średni czas przejazdu za most to około 30-40 minut.
  • Linia 607 łączy Novi Beograd z Surčinem (15 km na zachód od Belgradu),przystanek przy lotnisku jest w środku trasy (na mapce zaznaczyliśmy go czerwoną strzałką). Nie jest to więc linia stworzona z myślą o pasażerach lądujących na lotnisku ani dla osób chcących dostać się do centrum stolicy, ale jeśli musicie dojechać do takich przystanków, jak Bulevar maršala Tolbuhina czy Novi Beograd /Paviljoni – to opcja jak najbardziej dla was. Autobusy 607 kursują raz na godzinę. Bilet kupiony w kiosku kosztuje 89 rsd (około 3,5 zł), a u kierowcy 150 rsd (około 6 zł). Pokonanie trasy z lotniska do Nowego Belgradu zajmuje około 20-30 minut.
  • Linia 860I – trasa zaczyna się od przystanku Industrijska zona ”Barič”, kończy w centrum (Savski trg). Przystanek przy lotnisku zaznaczyliśmy czerwoną strzałką. Jadąc w kierunku miasta możecie wysiąść np. w okolicy Štark Areny czy Sava Centar. Ostatni przystanek to, jak padło wcześniej, Savski trg, na którym zobaczycie chociażby słynny pomnik Stefana Nemanji. Za podróż z lotniska do Belgradu linią 860I zapłacicie 179 RSD/około 7 zł (jeśli bilet kupicie w kiosku) lub 300 RSD/około 12 zł (przy zakupie biletu u kierowcy). Połączenia są realizowane raz lub dwa razy na godzinę. Dojazd do centrum zajmie około 30-40 minut.

Przed skorzystaniem z transportu publicznego polecamy sprawdzić informacje dostępne na stronie bgprevoz lub w aplikacji Moovit. W razie wątpliwości, który autobus czy minibus wybrać, możecie też poprosić o pomoc pracowników lotniska.

Taksówką z lotniska? Tak, ale tylko z karteczką!

Podróż minibusem lub autobusem to opcja najtańsza, ale nie super komfortowa. Zdecydowanie wygodniejsze (zwłaszcza, jeśli podróżujecie z dużym bagażem i/lub orientacja w terenie nie jest waszą najmocniejszą stroną) będzie skorzystanie z taksówki. Wyjdzie zdecydowanie drożej niż autobus, ale na pewno nie tyle, ile musieli zapłacić wspomnieni we wstępie turyści, którzy za kurs z lotniska na ulicę Karađorđeva zapłacili 250 zł.

Wracając do historii pary z Indii. Co tu się wydarzyło? Oczywiście, można założyć, że turyści mieli po prostu pecha i trafili na oszusta. Sęk w tym, że tego nieszczęścia mogli łatwo uniknąć. Wystarczyło skorzystać z lotniskowych taksówek, a nie wsiadać do (najprawdopodobniej) pierwszej z brzegu, podrabianej taryfy.

A znalezienie legalnej taksówki z lotniska w Belgradzie nie jest trudne. Tak się bowiem składa, że lotnisko współpracuje ze stołecznym Sekretariatem Transportu Publicznego w zakresie przewozów taryfami. Jak ta współpraca wygląda? Przede wszystkim opiera się na podziale Belgradu na strefy, a cena dojazdu do konkretnej zony jest odgórnie ustalona.

Z punktu widzenia pasażera jest jeszcze prościej. W lotniskowej strefie przylotów międzynarodowych (tuż przy wyjściu na postój taksi) działa punkt obsługi pasażerów. Osoby chcące skorzystać z taksówki powinny podejść do stanowiska (obsługa porozumiewa się też w języku angielskim) i powiedzieć, na jaką ulicę chcą dojechać taryfą. Pracownicy punktu informują, w jakiej strefie znajduje się ta ulica, podają cenę przejazdu i wypisują voucher (czyli karteczkę z ceną), który następnie należy pokazać kierowcy którejś z legitnych taksówek znajdujących się na postoju przy wyjściu. W razie wątpliwości pasażer może poprosić pracownika punktu obsługi o asystę i pomoc w znalezieniu legalnej taryfy.

Poniżej wklejamy aktualną (lipiec 2022), lotniskową mapę podziału Belgradu na taksówkarskie strefy wraz z cennikiem. Gdyby turyści z Indii zdecydowali się skorzystać z vouchera wydawanego w punkcie obsługi pasażerów i wsiedli do legalnej taksówki, za podróż na Karađorđeva zapłaciliby nie 6250, ale 2200 rsd (czyli około 90 zł).

W razie problemów z lotniskowymi taksówkami (zawsze i wszędzie mogą się zdarzyć), próbujcie łapać taksówki PRZEZ APLIKACJE (np. CarGo), nie z ulicy. 

Wypożyczenie auta w Belgradzie

O tej możliwości wspominamy dla formalności. Nigdy nie korzystaliśmy z takiej opcji, ale firm oferujących wynajem czy wypożyczenie auta w Belgradzie jest dużo. Na oficjalnej stronie lotniska znajduje się zakładka z listą wypożyczalni – KLIK. Jeśli jesteście zainteresowani, na pewno znajdziecie ofertę dla siebie.

A może 2w1?

Jeśli nie przekonują was ani taksówki, ani komunikacja miejska, ani wynajem auta w Belgradzie – jest jeszcze jedna możliwość, którą przetestowaliśmy i polecamy.

W przypadku, gdy wynajmujecie w mieście mieszkanie (np. przez Airbnb) lub pokój w hotelu, możecie (najlepiej na co najmniej kilka dni przed przylotem) skontaktować się ze swoim gospodarzem czy recepcją i zapytać, czy – oprócz noclegu – oferują też dodatkowo transfer z lotniska. Z doświadczenia wiemy, że wielu gospodarzy czy agentów pośredniczących w wynajmie mieszkań turystom świadczy takie przewozy w cenach ciut niższych niż legalni taksówkarze (np. za 1500 rsd za przejazd z lotniska do mieszkania wynajmowanego w centrum). To samo dotyczy coraz większej liczby hoteli i hosteli. Czasami warto po prostu zapytać.

Moglibyśmy napisać jeszcze o car-sharingu, ale w serwisach typu BlaBlaCar ofert kursów z lotniska jest zwykle niewiele.

Ale jesteśmy otwarci na sugestie, więc jeśli macie swoje sprawdzone patenty na przejazdy z lotniska w Belgradzie – dajcie znać w komentarzu na naszym Facebooku.

 

* ceny biletów/przejazdów i rozkłady autobusów aktualne w dniu opublikowania tekstu, przy przeliczeniach wartości rsd na zł braliśmy pod uwagę kurs z 25 marca 2022

Foto poglądowe: @Holgi, PixaBay, lic. CC

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.