Follow Us

Lotnisko w Belgradzie. Jak tanio dostać się do miasta?

I vice versa: jak z miasta niedrogo, szybko i bezpiecznie dojechać do lotniska. Jeśli planujecie lot do Belgradu – koniecznie przeczytajcie. Chyba że bardzo, ale to bardzo chcecie zostać bohaterami serbskiej prasy, która z chęcią opisze, jak kolejny turysta padł ofiarą oszusta i za krótki przejazd pseudotaksówką zapłacił tyle, ile płaci się za trzydniową, wysokooktanową posiadówę w kafanie. Razem z noclegiem pod stołem.

Aktualizacja (marzec 2023): poniższy poradnik opublikowaliśmy w marcu 2022. Od tego czasu zaszła pewna istotna zmiana – belgradzkie lotnisko się rozbudowuje i unowocześnia, w związku z czym pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami. Na szczęście dojazd do miasta komunikacją zbiorową wciąż jest możliwy (acz zastrzegamy i uczulamy, żebyście tuż przed podróżą sprawdzili rozkłady – o tym, jak to zrobić, piszemy poniżej), wypożyczalnie aut działają sprawnie, wrócił też system „Taksi na karteczkę”. Niestety, ze strony lotniska usunięto (mam nadzieję, że chwilowo) cennik usług taksówkarskich. Żebyście jednak mieli zarys kosztu takiej usługi – dodam, że w styczniu 2023 za przejazd taksówką z centrum Belgradu na lotnisko (korporacja Pink) zapłaciliśmy 2300 rsd (90-95 zł).

Z prasowego archiwum: serbskie media pochylają się nad nieszczęściem pary z Indii, która za kurs taksówką z lotniska na ulicę Karađorđeva (jakieś 17 km) zapłaciła 6250 dinarów (około 250 zł). Dziennikarze są oburzeni, a poszkodowani turyści zdziwieni, bo kilka miesięcy wcześniej – przy okazji pierwszego pobytu w Serbii – za dużo dłuższy kurs z Belgradu do Nowego Sadu (jakieś 100 km) zapłacili mniej, bo 180 zł.

Czyżby paliwo tak podrożało? Aż tak to nie. A może taryfiarz wiózł ich objazdami? Też nie. Problem w tym, że turyści wsiedli do pierwszego z brzegu auta wyglądającego jak taksówka, a kiedy zorientowali się, że w samochodzie nie ma taksometru – nie zrezygnowali z przejazdu. I słono za to zapłacili.

Niestety, takich historii jest więcej. Na usługi pseudotaksówek w Belgradzie nacinają się nie tylko przyjezdni, ale i miejscowi. Już wcześniej pisaliśmy o tym, jak odróżnić prawdziwą taryfę od sałaciarza-naciągacza i jak oszacować koszt przejazdu (wpis znajdzieci tutaj – KLIK!).

Teraz podpowiemy, jak tanio (a na pewno taniej niż za 250 zł), szybko i bezpiecznie dostać się z lotniska w Belgradzie (mekki taksówkarzy-naciągaczy) do miasta. I w drugą stronę, bo to także wpis dla osób, które interesuje przejazd z Belgradu na lotnisko.

W zbiorkomie raźniej. I najtaniej!

Lotnisko w Belgradzie jest położone sporo, bo prawie 20 km od ścisłego centrum. Na szczęście jest nieźle z miastem skomunikowane. Spod lotniska do różnych części Belgradu odjeżdżają minibusy i autobusy transportu miejskiego. To opcja może nie zawsze najszybsza i nie najbardziej komfortowa, ale zdecydowanie najtańsza.

Rozkłady jazdy poszczególnych linii (kursujących w obie strony – z i na lotnisko) możecie sprawdzić na tej stronie: bgprevoz.rs. Oczywiście to Serbia, więc kursy nie zawsze pokrywają się z rozkładem, ale na szczęście przejazdy są dość częste.

Dobra rada: jeśli po Belgradzie planujecie poruszać się komunikacją miejską, pomocna będzie aplikacja Moovit (moovitapp.com), która pomaga zorientować się w meandrach lokalnego transportu publicznego.

Jakie linie kursują z lotniska w Belgradzie?

  • Minibusy linii A1 jeżdżą codziennie 2-3 razy na godzinę, z lotniska do przystanku Trg Slavija/Kralja Milutina (centrum, Stari Beograd). Bilety (kupowane tylko u kierowcy) kosztują 300 rsd (12 zł). Przewidywany czas dojazdu do centrum to około 30 minut.
  • Linia 72 – ta linia także kursuje codziennie, w zależności od pory dnia 1-3 razy na godzinę. Autobus rozpoczyna trasę na lotnisku i docelowo jedzie na Zeleni Venac, a po drodze zatrzymuje się na około trzydziestu przystankach, między innymi w Nowym Belgradzie, i przejeżdża przez most Brankov. Bilety można kupić w kiosku (za 89 rsd/3,5 zł) lub u kierowcy (150 rsd/około 6 zł). Średni czas przejazdu za most to około 30-40 minut.
  • Linia 607 łączy Novi Beograd z Surčinem (15 km na zachód od Belgradu), przystanek przy lotnisku jest w środku trasy (na mapce zaznaczyliśmy go czerwoną strzałką). Nie jest to więc linia stworzona z myślą o pasażerach lądujących na lotnisku ani dla osób chcących dostać się do centrum stolicy, ale jeśli musicie dojechać do takich przystanków, jak Bulevar maršala Tolbuhina czy Novi Beograd /Paviljoni – to opcja jak najbardziej dla was. Autobusy 607 kursują raz na godzinę. Bilet kupiony w kiosku kosztuje 89 rsd (około 3,5 zł), a u kierowcy 150 rsd (około 6 zł). Pokonanie trasy z lotniska do Nowego Belgradu zajmuje około 20-30 minut.
  • Linia 860I – trasa zaczyna się od przystanku Industrijska zona ”Barič”, kończy w centrum (Savski trg). Przystanek przy lotnisku zaznaczyliśmy czerwoną strzałką. Jadąc w kierunku miasta możecie wysiąść np. w okolicy Štark Areny czy Sava Centar. Ostatni przystanek to, jak padło wcześniej, Savski trg, na którym zobaczycie chociażby słynny pomnik Stefana Nemanji. Za podróż z lotniska do Belgradu linią 860I zapłacicie 179 RSD/około 7 zł (jeśli bilet kupicie w kiosku) lub 300 RSD/około 12 zł (przy zakupie biletu u kierowcy). Połączenia są realizowane raz lub dwa razy na godzinę. Dojazd do centrum zajmie około 30-40 minut.

Przed skorzystaniem z transportu publicznego polecamy sprawdzić informacje dostępne na stronie bgprevoz lub w aplikacji Moovit. W razie wątpliwości, który autobus czy minibus wybrać, możecie też poprosić o pomoc pracowników lotniska.

Taksówką z lotniska? Tak, ale tylko z karteczką!

Podróż minibusem lub autobusem to opcja najtańsza, ale nie super komfortowa. Zdecydowanie wygodniejsze (zwłaszcza, jeśli podróżujecie z dużym bagażem i/lub orientacja w terenie nie jest waszą najmocniejszą stroną) będzie skorzystanie z taksówki. Wyjdzie drożej niż autobus, ale na pewno nie tyle, ile musieli zapłacić wspomnieni we wstępie turyści, którzy za kurs z lotniska na ulicę Karađorđeva zapłacili 250 zł.

Wracając do historii pary z Indii. Co tu się wydarzyło? Oczywiście, można założyć, że turyści mieli po prostu pecha i trafili na oszusta. Sęk w tym, że tego nieszczęścia mogli łatwo uniknąć. Wystarczyło skorzystać z lotniskowych taksówek, a nie wsiadać do (najprawdopodobniej) pierwszej z brzegu, podrabianej taryfy.

A znalezienie legalnej taksówki z lotniska w Belgradzie nie jest trudne, bo lotnisko współpracuje ze stołecznym Sekretariatem Transportu Publicznego w zakresie przewozów taryfami. Jak ta współpraca wygląda? Przede wszystkim opiera się na podziale Belgradu na strefy, a cena dojazdu do konkretnej zony jest odgórnie ustalona.

Z punktu widzenia pasażera jest jeszcze prościej. W lotniskowej strefie przylotów międzynarodowych (tuż przy wyjściu na postój taksi) działa punkt obsługi pasażerów. Osoby chcące skorzystać z taksówki powinny podejść do stanowiska (obsługa porozumiewa się też w języku angielskim) i powiedzieć, na jaką ulicę chcą dojechać taryfą. Pracownicy punktu informują, w jakiej strefie znajduje się ta ulica, podają cenę przejazdu i wypisują voucher (czyli karteczkę z ceną), który następnie należy pokazać kierowcy którejś z legitnych taksówek znajdujących się na postoju przy wyjściu. W razie wątpliwości pasażer może poprosić pracownika punktu obsługi o asystę i pomoc w znalezieniu legalnej taryfy.

W razie problemów z lotniskowymi taksówkami (zawsze i wszędzie mogą się zdarzyć), próbujcie łapać taksówki PRZEZ APLIKACJE-HUBY (np. CarGo lub Yandex) lub przez aplikacje konkretnych korporacji taksówkarskich (np. Pink, Lux, Beogradski Taxi), dla bezpieczeństwa nie bierzcie pierwszej-lepszej taksówki z ulicy. 

Wypożyczenie auta w Belgradzie

O tej możliwości wspominamy dla formalności. Nigdy nie korzystaliśmy z takiej opcji, ale firm oferujących wynajem czy wypożyczenie auta w Belgradzie jest dużo. Na oficjalnej stronie lotniska znajduje się zakładka z listą wypożyczalni – KLIK. Jeśli jesteście zainteresowani, na pewno znajdziecie ofertę dla siebie.

A może 2w1?

Jeśli nie przekonują was ani taksówki, ani komunikacja miejska, ani wynajem auta w Belgradzie – jest jeszcze jedna możliwość, którą przetestowaliśmy i polecamy.

Kiedy wynajmujecie w mieście mieszkanie (np. przez Airbnb) lub pokój w hotelu, możecie (najlepiej na co najmniej kilka dni przed przylotem) skontaktować się ze swoim gospodarzem czy recepcją i zapytać, czy – oprócz noclegu – oferują też dodatkowo transfer z lotniska. Z doświadczenia wiemy, że wielu gospodarzy czy agentów pośredniczących w wynajmie mieszkań turystom świadczy takie przewozy w cenach ciut niższych niż legalni taksówkarze (np. za 1500 rsd za przejazd z lotniska do mieszkania wynajmowanego w centrum). To samo dotyczy coraz większej liczby hoteli i hosteli. Czasami warto po prostu zapytać.

Moglibyśmy napisać jeszcze o car-sharingu, ale w serwisach typu BlaBlaCar ofert kursów z lotniska jest zwykle niewiele.

Jeśli macie swoje sprawdzone patenty na przejazdy z lotniska w Belgradzie – dajcie znać w komentarzu na naszym Facebooku.

 

* ceny biletów/przejazdów i rozkłady autobusów aktualne w dniu opublikowania tekstu, przy przeliczeniach wartości rsd na zł braliśmy pod uwagę kurs z 25 marca 2022

Foto poglądowe: @Holgi, PixaBay, lic. CC

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.