Follow Us

Jak kupić bilet w Belgradzie? Nowy system SMS, ceny, strefy, kary

Ile kosztują bilety na komunikację miejską w Belgradzie? Gdzie można je kupić? Ile kosztuje transport nocny w Belgradzie? Tutaj znajdziecie informacje o nowym systemie płatności za bilety w serbskiej stolicy. Owszem, wciąż można korzystać z tradycyjnych biletów papierowych, ale miejsc, w których je kupicie jest niewiele.

Uwaga podróżni! Od 17 maja obowiązuje nowy system kupowania biletów autobusowych w Belgradzie.

Czy jest zamieszanie? Owszem.

Czy są komplikacje? A jakże!

Czy są plusy? Jest taniej, a seniorzy i uczniowie już w ogóle mają jeździć za darmo.

Ale po kolei.

Podstawową metodą płatności za bilety komunikacji miejskiej w Belgradzie staje się SMS (wkrótce ma powstać aplikacja, ale kiedy powstanie? W tej chwili trudno powiedzieć). W praktyce wygląda to tak, że wchodząc do autobusu podróżni powinni wysłać wiadomość tekstową pod numer 9011, a w jej treści wskazać strefę oraz rodzaj biletu.

Jeśli chodzi o strefy, to w zrozumieniu podziału pomaga czytelna mapka. Zony są trzy, z czego ta ostatnia, zona C, obejmuje strefy A i B.

Czyli: jeśli poruszacie się np. tylko po Starim Gradzie – kupujecie bilet na strefę A (na mapie zaznaczona kolorem czerwonym), jeśli krążycie między Barajevem a Lazarevacem (na mapie jako kolor niebieski), interesuje Was bilet na strefę B, a jeśli wybieracie się w naprawdę długą podróż między strefą A i B – kupujecie bilet na zonę łączoną, czyli C.

W przypadku rodzajów biletów, do wyboru macie bilet 90-minutowy, jednodniowy, siedmiodniowy lub 30-dniowy.*

Jeśli chcecie kupić bilet 90-minutowy na przejazd w strefie A (czerwonej), wysyłacie pod numer 9011 SMS o treści A90, jeśli interesuje Was bilet jednodniowy na strefę B (niebieska) – wysyłacie SMS o treści B1, a jeśli chcecie bilet tygodniowy na strefę C (czyli strefy A+B) – treść wiadomości SMS to C7. I tak dalej, i tak dalej.

W wiadomości zwrotnej otrzymujecie potwierdzenie opłacenia biletu. Wiadomość trzeba zachować na wypadek kontroli.

Jeśli złapią Was na korzystaniu z transportu miejskiego bez biletu – dostaniecie karę w wysokości 5000 rsd (jakieś 192 zł po dzisiejszym kursie). Kary nie można opłacić u kontrolera, ale kiedy wyrobicie się z płatnością w ciągu siedmiu dni – zamiast 5000, będziecie musieli zabulić „jedyne” 2500 rsd (około 96 zł).

Ceny biletów znajdziecie na grafice. Nie, to nie halucynacje wynikające z przedawkowania ćevapi. Faktycznie po zmianie systemu przejazdy kosztują duuużo mniej. 😉 Warto tutaj jednak dodać, że do nowego kosztu biletu trzeba doliczyć 5 procent opłaty dla operatora. Ale to i tak taniej niż było, więc na plus.

Kolejną fajną rzeczą są bezpłatne przejazdy nocne (od 00:00 do 04:00) i zapowiedź darmowych przejazdów dla seniorów (65+) i uczących się dzieci i młodzieży (do 19. roku życia).

Brzmi nieźle? I tak, i nie. Zaletą są niższe ceny biletów i – ogólnie – pomysł wprowadzenia takiego systemu (w końcu mamy 2023 rok!). Owszem, jest trochę zamieszania, brakuje aplikacji itd., ale pierwsze koty za płoty, liczymy, że – mimo że to Serbia – jakoś się to z czasem ułoży. Skoro system parkowania działa sprawnie, dlaczego system sprzedaży biletów miałby nie wypalić?

Pomijając jednak kwestię (mam nadzieję) początkowego chaosu, rozwiązanie ma też minusy. Bo a co, jeśli podróżny nie ma możliwości wysłania wiadomości SMS? Albo musi kupić dwa bilety – dla siebie i osoby towarzyszącej?

W takiej sytuacji i na ten moment jedynym pewnym rozwiązaniem jest kupienie tradycyjnych, papierowych biletów (tak, wciąż obowiązują i raczej będą obowiązywały w przyszłości). Tyle tylko, że te tradycyjne są dostępne w zaledwie kilku punktach w strefie A i B. Sęk w tym, że do informacji o tym, gdzie wciąż można kupić takie bilety trzeba się dogrzebać (dodatkowym utrudnieniem dla turystów jest to, że strona bgnaplata.rs nie ma opcji przełączenia języka, więc jak ktoś nie czyta cyrylicy – może mieć problem, i to spory).

Z tego, co udało nam się znaleźć, papierowe bilety są dostępne pod tymi adresami/lokalizacjami: Skender Begova 47, Trg Republike, Knez Mihailova 6, Deligradska 10, Bulevar Mihajla Pupina 167, Mladenovac, Obrenovac, Lazarevac, Barajevo, Sopot. Więcej szczegółów brak.

Sporo pewnie wyjdzie w praniu. Jak będzie wiadomo więcej – poinformujemy o tym i na FB, i na stronie.

Jeśli jednak planujecie w najbliższym czasie korzystać z transportu miejskiego w Belgradzie (tym bardziej, jeśli nie czytacie cyrylicy) – zapiszcie sobie albo ten post, albo chociaż mapkę z numerem, pod który trzeba wysłać SMS, strefami i cenami biletów.

No chyba że macie nadmiarowe 5000 rsd i bardzo chcecie je przeznaczyć na mandat. 😉

* Uwaga, pojawiły się doniesienia, że w przypadku biletów 30-dniowych kupionych dziś (17 maja) wiadomość zwrotna SMS informuje, że bilet jest ważny do końca miesiąca – tak, jakby system „widział” go nie jako 30-dniowy, ale miesięczny, obowiązujący w miesiącu zakupu. Może to błąd, może nie, sytuacja jest rozwojowa. 😉

 

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.