Follow Us

Jugoslavija utracona. Był modernistyczny hotel, będzie nowoczesny kompleks

„Dzięki początkowej inwestycji o wartości ponad 42 milionów euro zakończyliśmy przejęcie całej lokalizacji dawnego hotelu Jugoslavija” – przekazała w oświadczeniu firma Millennium Team. Modernistyczny kolos, jeden z architektonicznych znaków rozpoznawczych Nowego Belgradu, zostanie częścią kompleksu mieszkalno-biznesowego. Najprawdopodobniej, bo mimo że transakcję z dużym zainteresowaniem śledzili mieszkańcy, aktywiści i lokalne media, losy budynku wciąż nie są pewne.

Transakcji dokonano w ramach publicznego przetargu, ogłoszonego w związku z upadłością belgradzkiej firmy Danube Riverside, dotychczasowego, większościowego właściciela budynku Hotelu Jugoslavija i działki, na której znajduje się nieruchomość (chodzi o teren o powierzchni ponad 4,5 ha). Szacunkową wartość Danube Riverside jako osoby prawnej określono na 6,35 mld dinarów (235 mln zł). Według informacji przekazanych przez serbskie media, Millennium Team (poprzez firmę-córkę MV Investments) był jedynym podmiotem biorącym udział w przetargu i przejął aktywa Danube Riverside po cenie wywoławczej, wynoszącej 3,18 miliarda dinarów (około 117 mln zł).

Z informacji przekazanych przez lokalne redakcje wynika, że po ostatniej transakcji Millennium Team jest właścicielem terenu w Nowym Belgradzie o łącznej powierzchni 11,73 ha, obejmującego m.in. Blok 11 (Hotel Jugoslavija) i częściowo Blok 10 i Blok 9. Jak nieoficjalnie dowiedzieli się dziennikarze serwisu N1, firma planuje tam budowę dwóch nowoczesnych wieżowców o wysokości do 155 m – jeden ma mieć charakter mieszkalny, drugi biznesowy – oraz przebudowę i modernizację budynku Jugoslaviji (po zakończeniu prac ma tam powstać luksusowy hotel, działający pod szyldem Ritz-Carlton). W planach jest też stworzenie przestrzeni handlowo-usługowych, w tym centrum handlowego, i parkingów podziemnych. Za projekt koncepcyjny kompleksu, którego całkowita powierzchnia ma wynosić 240 tys. m², będzie odpowiadać holenderska firma UNStudio. Koszt inwestycji to 400 mln euro. Prace mogą rozpocząć się już jesienią tego roku. Planowany termin realizacji to cztery lata.

Wizualizacja przyszłej inwestycji. Foto: UNStudio/Beobuilt
Wizualizacja przyszłej inwestycji. Foto: UNStudio/Beobuilt

Hotel Babilon

Konkurs na projekt reprezentacyjnego hotelu „Belgrad” (tak miała pierwotnie nazywać się późniejsza Jugoslavija) ogłoszono w 1947 roku. Pierwszą nagrodę otrzymał chorwacki zespół architektów-modernistów (Mladen Kauzlarić, Lavoslav Horvat i Kazimir Ostrogović), których koncept wpisywał się w ideę Nowego Belgradu jako miasta nowoczesnego.

Budowę rozpoczęto w 1948, ale rok później – w wyniku kryzysu jugosłowiańskiego – inwestycja została wstrzymana. Prace wznowiono dopiero w 1960.

Jugoslaviję otwarto w 1969. Od początku budynek prezentowano jako największy i najbardziej luksusowy hotel w SFRJ, symbol jugosłowiańskiego progresu, politycznej niezależności i prosperity. Jednymi z pierwszych, prominentnych gości byli astronauci Apollo 11. Później w Jugoslaviji nocowali m.in. królowa Elżbieta II, Richard Nixon, Jimmy Carter, Willy Brandt czy Tina Turner.

Goście Jugoslaviji mieli do dyspozycji sześćset pokojów i półtora tysiąca łóżek, mogli podziwiać zebraną na miejscu kolekcję dzieł sztuki, jeść pozłacanymi sztućcami lub – jeśli od nadmiaru belgradzkich wrażeń nie byli w stanie zasnąć – spróbować policzyć przed snem wszystkie czterdzieści tysięcy kryształów Swarovskiego, składających się na umieszczony w hallu, świecący pięcioma tysiącami żarówek i ważący czternaście ton żyrandol (do 2010 był największy na świecie).

W latach 90. piosenkarka Ceca – prywatnie żona Željko „Arkana” Ražnatovicia – prowadziła w hotelu butik. W trakcie bombardowań Jugosławii przez NATO w 1999 budynek był celem jednego z nalotów, bo – jak tłumaczył ówczesny szef brytyjskiego MSZ – Jugoslavija miała być kwaterą główną Tygrysów Arkana (paramilitarnych oddziałów założonych przez Ražnatovicia) i oddziałów specjalnych policji odpowiedzialnych za działania w Kosowie.

Po bombardowaniach budynek nie doczekał się generalnego remontu i nie odzyskał dawnego statusu. W 2006 hotel został sprywatyzowany i zamknięty. Za kwotę 31,3 mln euro budynek kupiła firma Alpe Adrija hoteli, później przemianowana na Danube Riverside. Właściciel Alpe Adrija hoteli sprzedał w kolejnych latach (w sumie) 50 proc. udziałów funduszowi inwestycyjnemu QS Investments, a firma Danube Riverside – jako lokalny reprezentant – bezskutecznie starała się o pozwolenie na dobudowanie do hotelu dwóch wieżowców o wysokości 147 m (przeszkodą okazała się być kwestia własności działki, która wciąż pozostawała w dyspozycji państwa, później, zgodnie z nowym planem regulacyjnym, w lokalizacji hotelu zabroniono budowy konstrukcji wyższych niż sto metrów).

W 2013 część budynku hotelowego wynajęto jako przestrzenie biurowe. Później tego roku w Jugoslavija zaczęła oferować noclegi. Dawna legenda stała się hotelem zaledwie trzygwiazdkowym – otwarto tylko jedno skrzydło ze 104 pokojami. W kolejnych latach w budynku otwarto m.in. kasyno czy stację kontroli pojazdów.

W 2015 nowa administracja miasta nowego burmistrza Sinišy Maliego zniosła regulacje dotyczące wznoszenia wysokich budynków i mimo sprzeciwu mieszkańców i ekspertów zgodziła się na budowę wieżowców w lokalizacji hotelu (i w centrum miasta). Mimo akceptacji planu wzniesienia dwóch budynków o wysokości 140 m, w sprawie inwestycji nic się nie działo. Aż na horyzoncie pojawił się nowy, prominentny gracz.

Wizualizacja przyszłej inwestycji. Foto: UNStudio/Beobuilt
Wizualizacja przyszłej inwestycji. Foto: UNStudio/Beobuilt

Jugonostalgia kontra wielki biznes

Millennium Team – czyli firma, która w marcu 2024 poprzez jedną z czternastu (!) spółek-córek weszła w posiadanie hotelu Jugoslavija – to lokalny gigant branży budowlanej, od dwudziestu lat umacniający pozycję na rynku. Z portfolio dotychczasowych realizacji wynika, że jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, zleceniodawcą jest państwo. W latach 2007-2008 firma wygrała dużą liczbę przetargów na budowę gazociągów (do dziś MT wybudowało ich 2500 km). MT może też pochwalić się takimi projektami, jak budowa oczyszczalni ścieków, oczyszczenie z niewybuchów terenu w gminie Surčin, na którym powstanie infrastruktura pod Expo 2027 Belgrade, inwestycje w ramach Belgrade Waterfront czy plan budowy hotelu Ritz-Carlton i nowoczesnego centrum spa w turystyczno-uzdrowiskowej miejscowości Vranjska Banja.

Właściciele firmy – Ivan Bošnjak i Stojan Vujko – od lat kojarzeni są z polityką. Biznesmeni do 2012 roku byli wiązani z Socjalistyczną Partią Serbii (wystąpili w jednym ze spotów wyborczych ugrupowania), a od ponad dekady z rządzącą Serbską Partią Postępową. To wszystko wzbudza zainteresowanie lokalnych mediów, które nagłośniły m.in., że brat ministra finansów, wspomnianego (wówczas burmistrza Belgradu) Sinišy Maliego miał korzystać z mieszkania i samochodu, które do dyspozycji przekazała mu Millennium Team. Sama firma na medialne rewelacje odpowiada taktyką SLAPP – pozywa nieprzychylne redakcje i dziennikarzy, inicjując przeciwko nim ogromną liczbę strategicznych, bezpodstawnych pozwów, których samo składanie ma zastraszyć, uciszyć czy zrujnować finansowo przeciwników.

Nie tylko Jugoslavija

Co będzie dalej z modernistycznym kolosem? Nie tylko jego losy są zagrożone. Prezydent Vučić chętnie mówi o planach poszerzenia stołecznej bazy noclegowej. Już w ubiegłym roku w programie telewizyjnym na antenie TV Pink wspominał o konieczności zbudowania aż 120-130 obiektów hotelowych w związku z planowanym na 2027 EXPO (dla porównania, wg serwisu Statlista w Warszawie w 2022 istniało „zaledwie” 101 hoteli). Pomijając kontrowersje, plan jest ambitny, ale czy dopasowany do potrzeb miasta i jego mieszkańców, czy raczej uszyty na miarę oczekiwań biznesmenów?

Procesowi przejęcia Jugoslaviji przyglądali się aktywiści zrzeszeni m.in. w kolektywie Ministarstvo prostora, którzy – powołując się na głosy ekspertów – zaznaczali, że proponowany plan budowy dwóch wysokich budynków jest niezgodny z przepisami dotyczącymi ochrony obszarów zielonych oraz nie uwzględnia kulturowego i historycznego znaczenia modernistycznego hotelu. Protesty i odezwy jak widać nie zatrzymały przetargu, zapewne nie zatrzymają już inwestycji, a i sami aktywiści nie mają za wiele czasu, aby zregenerować siły.

Już w kilkadziesiąt godzin po ujawnieniu wyniku przetargu w sprawie Hotelu Jugoslavija m.in. społecznicy z ruchu Kreni-Promeni organizowali następny protest i składali kolejną petycję. Tym razem chodziło o zięcia Donalda Trumpa, Jareda Kushnera, który na początku marca potwierdził doniesienia, że jego firma planuje sfinansować projekt w centrum Belgradu. Inwestycja obejmowałaby budowę wielopiętrowego hotel, luksusowego kompleksu apartamentów, powierzchni biurowych i sklepów. Wszystko to w miejscu dawnej kwatery głównej armii serbskiej, zbombardowanej w 1999 przez siły NATO.

Pod petycją sprzeciwiającą się zamianie symbolicznej ruiny w kolejny, być może jeden z zapowiadanych przez prezydenta Vučicia 120-130 hoteli, w ciągu 24 godzin podpisało się dziesięć tysięcy osób.

 

Źródła:

https://balkaninsight.com/2024/03/22/serbias-landmark-hotel-sold-to-make-way-for-luxury-complex/

https://www.gradnja.rs/blok-11-stambeno-poslovni-kompleks-mv-investment/
https://www.telegraf.rs/english/3859190-hotel-jugoslavija-sold-for-initial-price-heres-who-bought-it-and-what-they-got-for-their-money

 

https://www.atlasobscura.com/places/hotel-jugoslavija-belgrade

https://millenniumteam.rs/en/news/millennium-team-became-the-owner-of-hotel-jugoslavija/

https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-49289692

https://n1info.rs/biznis/n1-ekskluzivno-otkriva-planove-milenijum-tima-za-hotel-jugoslavija-foto/

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.