Follow Us

Chorwacja wstrzyma przesył ropy do Serbii? Pierwsza reakcja Belgradu

Operator chorwackiego ropociągu JANAF poinformował we wtorek o planach wstrzymania przesyłu ropy do rafinerii NIS (Naftna industrija Srbije). Ma to związek z unijnymi sankcjami nałożonymi na Rosję w związku z agresją na Ukrainę.

Obecna umowa między JANAF i NIS dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku i obejmuje przesył (w sumie) 3,2 mln ton ropy. Większościowy udział w NIS – 56,15 proc. – należy do spółki Gazprom Neft, a transport ropy do Serbii odbywa się przede wszystkim ropociągiem JANAF.

Jednak zgodnie z ustanowionym w połowie marca, czwartym pakietem sankcji wobec Rosji (Rozporządzenie Rady UE 2022/428), dalszy przesył może okazać się wkrótce niemożliwy.

Wspomniane sankcje obejmują m.in. zakaz jakichkolwiek transakcji z kluczowymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi w różnych sektorach, w tym z Gazprom Neft.

W związku z unijnymi sankcjami JANAF zapowiedział, że nie będzie w stanie zrealizować postanowień umowy z NIS. Przesył ropy ma zostać wstrzymany 15 maja do czasu obowiązywania nałożonych przez UE środków ograniczających.

Jednocześnie przedstawiciele JANAF poinformowali, że stale monitorują rozwój sytuacji (w tym działania podejmowane przez UE) i pozostają w bliskim kontakcie ze swoimi klientami. „JANAF może dostosować swoją działalność do potrzeb klientów oraz na wypadek alternatywnych scenariuszy prowadzenia działalności na rynku transportu ropy naftowej” – poinformowała firma.

Do zapowiedzi wstrzymania przesyłu ropy odniosło się też serbskie Ministerstwo Górnictwa i Energetyki. 30 marca na stronie rządowej poinformowano, że resort „analizuje wszystkie warianty i rozwiązania dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw na rynek krajowy w przypadku przerwania dostaw ropy naftowej do NIS rurociągiem adriatyckim”.

Oprócz kwestii dotyczących możliwych kierunków dostaw ropy i produktów naftowych, analizowane są też „dostępne prawne, biznesowe, logistyczne i techniczne możliwości importu ropy naftowej i jej pochodnych rurociągami, kolejami, cysternami oraz transportem rzecznym, czyli portami”. Ministerstwo ma też badać możliwości rozszerzenia dostaw od JANAF i podejmować działania na rzecz utworzenia rezerw ropy.

 

Źródła:

https://www.srbija.gov.rs/vest/620455/razmatraju-se-mogucnosti-u-slucaju-prekida-isporuka-nafte-janaf-om.php

https://hr.n1info.com/english/news/croatian-oil-pipeline-janaf-will-stop-transports-to-serbia-due-to-eu-sanctions/

Foto: K.yakovleva, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons