Follow Us

Belgrad kandydatem do organizacji małego EXPO 2027

Ambasada Republiki Serbii w Paryżu przekazała oficjalne, podpisane przez premier Anę Brnabić zgłoszenie kandydatury Belgradu na organizatora międzynarodowej specjalistycznej wystawy EXPO 2027.

Wystawy EXPO różnicuje się na trzy podkategorie: światowe, EXPO Horticultural (tzw. zielone) i specjalistyczne. To właśnie to ostatnie, tak zwane małe EXPO, chciałaby zorganizować Serbia.

Wystawa miałaby trwać od 15 maja do 15 sierpnia 2027 roku i odbywać się pod hasłem „Play for Humanity – Sport and Music for All”.

Zdaniem władz, zorganizowanie wystawy w Belgradzie przyczyniłoby się do promocji kraju, zwiększenia potencjału gospodarczego, turystycznego i kulturalnego Serbii oraz podkreślenia jej znaczenia jako politycznego centrum tej części Europy.

Oprócz Serbii kandydaturę do organizacji wydarzenia w 2027 zgłosiły stan Minnesota w USA oraz Malaga, z kolei Tajlandia wyraziła chęć organizacji małego EXPO w 2028 roku (miałoby się odbyć w mieście Phuket). Poprzednie specjalistyczne EXPO odbyło się w 2017 roku w Astanie (Kazachstan), a kolejne, zaplanowane na rok 2023, odbędzie się w Buenos Aires.

Wystawa International EXPO, nazywana też Specjalistycznym lub Małym EXPO, to wydarzenie o określonym temacie przewodnim. Wystawa nie może trwać dłużej niż trzy miesiące. Dodatkowo, małe EXPO organizuje się na terenie do 25 hektarów.

Dla porównania – światowe EXPO trwa do sześciu miesięcy i nie rządzi się takimi ograniczeniami tematycznymi (motyw przewodni powinien być uniwersalny) czy dotyczącymi wielkości obszaru na jakim wydarzenie jest organizowane.

 

 

Foto: Ambasadorka Republiki Serbii we Francji Nataša Marić i sekretarz generalny Bureau International des Expositions Dimitri S. Kerkentzes, cc Bureau International des Expositions.