Follow Us

Konkurs na nazwę i logo serbskiego szybkiego pociągu. Nagroda: milion dinarów

„Pusti inspiraciju da te vozi” („Niech inspiracja cię zawiezie”) – pod takim hasłem ogłoszono konkurs na nazwę i logo nowego, szybkiego pociągu, którym już wkrótce będzie można podróżować na trasie Belgrad-Nowy Sad. Osoba, której pomysł najbardziej spodoba się jury, wygra milion dinarów, czyli niespełna 39 tysięcy złotych.

Konkurs został ogłoszony 1 lutego na konferencji zorganizowanej w Muzeum Kolejnictwa (Železnički muzej) w Belgradzie. Obecny na miejscu minister budownictwa, transportu i infrastruktury Tomislav Momirović przypomniał, że w latach 1880-1990 kolej była podstawą komunikacji w Serbii i dopiero w ostatnich dziesięcioleciach straciła na znaczeniu. „Musimy przywrócić kolei należne jej miejsce w transporcie, to najbezpieczniejszy, najbardziej przyjazny dla środowiska i najszybszy środek transportu” – przekonywał minister.

Momirović kolejny raz potwierdził, że zgodnie z planem już w marcu mają zostać wznowione połączenia z Belgradu do Nowego Sadu. Dostępne będą trzy rodzaje połączeń, w tym połączenie bezprzystankowe, obsługiwane właśnie przez szybkie pociągi.

Z zapowiedzi ministra wynika, że pasażerowie szybkich pociągów będą mieli do dyspozycji bezpłatne wi-fi, catering i możliwość zabezpieczenia bagażu w lukach. Czas przejazdu ma w przypadku tego, najszybszego połączenia wynosić około 30 minut, bilet w jedną stronę będzie kosztować 1000 dinarów (niespełna 39 zł), a w obie strony – 1600 dinarów (około 62 zł). O inwestycji pisaliśmy tutaj: https://naszaserbia.pl/wiadomosci/pociag-belgrad-novi-sad-przejazd-w-30-minut-bilet-do-40-zl/

Docelowo, szybkie pociągi z Belgradu mają kursować do Budapesztu – miasta, które (jak podkreślił minister) odwiedza co roku 30 milionów turystów. Momirović zapowiedział też, że kolejne plany modernizacji kolei obejmą trasy z Belgradu do Niszu oraz z Belgradu do Skopje.

Jeśli chodzi o konkurs na nazwę i logo nowego, szybkiego pociągu, to ma on charakter otwarty. Propozycje można zgłaszać do 22 lutego 2022. Zwycięski pomysł, wybrany przez jury, zostanie zaprezentowany 3 marca.

Informacje o konkursie można znaleźć na tej stronie: https://www.pustiinspiracijudatevozi.rs/

 

Foto: pustiinspiracijudatevozi.rs