Follow Us

Serbia ma nowy lek przeciwko Covid-19. Otrzymała go jako pierwsza w Europie kontynentalnej

Zaledwie dziesięć dni po zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), do Serbii dotarł kontyngent z nowym lekiem przeciwko Covid-19 – poinformowała strona rządowa. Tym samym Serbia jest pierwszym, jeśli chodzi o Europę kontynentalną, krajem z dostępem do opracowanego przez Pfizer leku Paxlovid.

Jak podkreślono w komunikacie dostępnym na rządowej stronie, pod koniec ubiegłego roku Serbia – jako jedna z pierwszych, wraz z USA i Wielką Brytanią – podpisała z firmą Pfizer umowę na zakup „najlepszego leku na koronawirusa”, który zmniejsza ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby nawet o 89 procent. Specjalna komisja przy Ministerstwie Zdrowia przygotowała listę, na podstawie której lek będzie dystrybuowany do serbskich placówek służby zdrowia. Jednocześnie minister zdrowia Zlatibor Lončar zaznaczył, że podstawową bronią w walce z wirusem pozostaje szczepionka. „Nie walczymy o to, żeby ktoś zachorował, a potem został wyleczony, ale walczymy o to, żeby ludzie byli zaszczepieni i żeby nie dochodzili do punktu, w którym muszą stosować jakiekolwiek lekarstwa. To nasza odpowiedzialność i sukces państwa, który obiecaliśmy i który spełniamy” – powiedział Lončar.

Nie poinformowano o szczegółach umowy z Pfizerem, dotyczących ilości i ceny kupionego przez Serbię leku. Z informacji prasowych wynika, że cena jednego opakowania Paxlovidu to 530 dolarów.

W tej chwili w Serbii w pełni zaszczepionych jest nieco powyżej 47 procent mieszkańców. Pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ponad 48 procent mieszkańców, a dawkę przypominającą – niespełna 27 procent.

7 lutego serbskie Ministerstwo Zdrowia poinformowano o 11439 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia. Od początku pandemii oficjalnie zarejestrowano 1779782 potwierdzonych przypadków i 14054 zgonów.

Paxlovid: z USA do Europy, z przystankiem w Serbii

Paxlovid – uważany za pierwszy lek przeciwko Covid-19 – został najpierw dopuszczony do użytku przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). W komunikacie wydanym 22 grudnia 2021 FDA poinformowała, że zgoda na stosowanie doustnego preparatu dotyczy pacjentów powyżej 12. roku życia, znajdujących się w początkowym stadium choroby, niehospitalizowanych. Podkreślono też, że lek nie jest ani środkiem zapobiegawczym, ani zamiennikiem szczepionki.

Pod koniec stycznia 2022 Europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendację warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do stosowania w leczeniu Covid-19 Paxlovidu. Zalecono, aby lek był stosowany u pacjentów dorosłych, którzy nie wymagają tlenoterapii i są narażeni na ciężki przebieg choroby.

Preparat to kombinacja dwóch substancji antywirusowych – nirmatrelviru i rytonaviru – które hamują namnażanie się wirusa w komórce. Leku nie należy stosować profilaktycznie, tylko podawać w pierwszych pięciu dniach choroby.

Jedno opakowanie pozwala na pełny, pięciodniowy cykl leczenia.

Do końca 2022 Pfizer planuje produkcję dawek pozwalających na przeprowadzenie 120 milionów pełnych cykli leczenia.