Follow Us

Balkan Travel Alert: linie zawieszają loty z Polski do Czarnogóry, a rząd rozważa wprowadzenie kwarantanny

Wizz Air odwołuje bezpośrednie loty z Polski do Portugalii, Szwecji i Czarnogóry, LOT chwilę do Czarnogóry polata, ale w trybie prawie że awaryjnym, a rzecznik rządu ostrzega przed kwarantanną dla osób powracających do kraju z wybranych państw, również spoza Unii Europejskiej.

Węgierskie tanie linie lotnicze odwołują połączenia bezpośrednie z Polski do Portugalii, Szwecji i Czarnogóry. Ma to oczywiście związek z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącym zakazów w ruchu lotniczym, które obowiązuje od 29 lipca do 11 sierpnia (pisaliśmy o tym tutaj: https://naszaserbia.pl/wakacje-w-cieniu-koronawirusa-dokad-polecimy-z-polski-nowe-rozporzadzenie-nowe-kierunki/ ).

Co do Czarnogóry, w której 22 lipca ogłoszono stan epidemii, najnowsze, bezpośrednie połączenia z Warszawy do pojawiają się w rozkładzie Wizz Air dopiero 13 sierpnia.

Z kolei ze świeżutkiego komunikatu PLL LOT wynika, że rodzimy przewoźnik odwołuje rejsy do Czarnogóry i z powrotem, które miały odbyć się planowo po 4 sierpnia.

Jeśli chodzi o połączenia do 4 sierpnia, PLL LOT planuje ich w sumie sześć. Samoloty pofruną na trasach:

* Podgorica – Warszawa (30 lipca, 1 sierpnia, 3 sierpnia, 4 sierpnia)

* Tivat – Warszawa (2 sierpnia)

* Podgorica – Poznań (30 lipca)

Jak informuje rodzimy przewoźnik, wymienione połączenia są dostępne bezpłatnie dla pasażerów PLL LOT, którzy posiadają już bilety na dowolne rejsy powrotne z Czarnogóry do Polski. Loty będą jednak odpłatnie dla osób, które nie mają jeszcze biletów, ale chcą z połączeń skorzystać i spełniają warunki wjazdu na terytorium Polski (z uwzględnieniem pierwszeństwa dla pasażerów PLL LOT powracających do Polski).

Osoby posiadające bilety powrotne na rejsy po 4 sierpnia będą mogły bezpłatnie zmienić termin na jeden z powyższych (w tym celu mają się z nimi kontaktować pracownicy linii).

PLL LOT podaje: „Osoby, które mają prawo do wjazdu do Polski i chcąc kupić bilety na rejsy z Czarnogóry do naszego kraju, skierowano pod adres mailowy: [email protected]. Wiadomość należy zatytułować CZARNOGÓRA i zawrzeć następując informacje:

* imię i nazwisko (każdego zgłaszanego pasażera, w tym również dzieci)

* obywatelstwo zgodnie z dokumentem podróży

* dane kontaktowe – telefon i adres mailowy

* preferowaną trasę podróży (Podgorica-Warszawa, Tivat-Warszawa lub Podgorica-Poznań)

* termin podróży”

 

Czy można pojechać do Serbii lub Czarnogóry?

Przypomnijmy, że wspomniane na początku wpisu rozporządzenie Rady Ministrów dotyczy zakazów w ruchu lotniczym. Do Czarnogóry czy Serbii wciąż można pojechać na urlop (droga lądową czy z przesiadką lotniczą), ale w najbliższym czasie nie dotrzemy do tych krajów bezpośrednimi lotami z Polski.

Decyzja o wyjeździe powinna być jednak dobrze przemyślana, bo – jak poinformował w Polsat News rzecznik polskiego rządu Piotr Müller„rząd rozważa wprowadzenie kwarantanny dla osób powracających z wybranych państw, również spoza Unii Europejskiej. Z tym trzeba się liczyć i już teraz wprost o tym mówimy”.

Müller  zaznaczył, że  „decyzja może zapaść w ciągu dwóch-trzech tygodni, ale może zapaść w ciągu kilku dni, jeśli epidemia uderzy w innych krajach”. Rzecznik rządu stwierdził też, że „sytuacja może być taka, że w jakimś kraju lub ośrodku turystycznym gdzie przebywa grupa Polaków jest wielka liczba zakażeń i wtedy, w trosce o to żeby w Polsce liczba tych zakażeń się nie zwiększyła, kwarantanna może być wprowadzona”.

Podsumowując to obrazkiem…

 

Foto nagłówkowe: Curimedia / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.