Follow Us

Wakacje w cieniu koronawirusa. Dokąd polecimy z Polski? (Nowe rozporządzenie, nowe kierunki)

Od dziś, 29 lipca, obowiązują nowe rozporządzenia rządu dotyczące lotów z Polski. Poniżej prezentujemy aktualizowaną listę krajów, do których można polecieć z Warszawy, Krakowa czy Gdańska.

Od środy (29 lipca) obowiązuje nowe rozporządzenie (tekst dostępny tutaj: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000131101.pdf) , na mocy którego Rada Ministrów zniosła zakaz lotów z Polski do kilku krajów popularnych w okresie urlopowo-wakacyjnym. Dla podróżnych w praktyce oznacza to, że przewoźnicy lotniczy mogą uruchomić nowe lub przywrócić stare bezpośrednie połączenia do tych krajów.

Na zaktualizowanej liście znalazły się:

* kraje Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)

* kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)

* kraje Unii Europejskiej (z wyjątkami o których poniżej)

* Albania

* Algieria

* Australia

* Białoruś

* Egipt

* Gruzja

* Kanada

* Japonia

* Maroko

* Nowa Zelandia

* Republika Korei

* Rwanda

* Tajlandia

* Tunezja

* Turcja

* Ukraina

* Urugwaj

Z polskich lotnisk nie polecimy (bezpośrednio) do Szwecji, Portugalii, Czarnogóry, Luksemburga czy Serbii. Taki stan będzie utrzymywany do co najmniej 11 sierpnia. Kolejne rozporządzenie zacznie obowiązywać 12 sierpnia, a opublikowane zostanie (zapewne) z zaledwie kilku- lub kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem.

http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000131101.pdf

Omawiane rozporządzenie dotyczy lotów bezpośrednich realizowanych z Polski. Oznacza to, że osoby chcące się dostać do Serbii czy Portugalii mogą to zrobić, ale innym środkiem transportu lub – w przypadku podróży samolotem – przygotować się na przesiadki.

Kiedy polecimy bezpośrednio do Serbii?

Jedynym przewoźnikiem oferującym regularne loty z Polski do Serbii jest LOT. Z komunikatu opublikowanego na stronie PLL LOT wynika, że od września planowane jest przywrócenie popularnych tras biznesowych oraz stopniowe odbudowywanie mapy regularnych połączeń europejskich. „Co więcej nowy, jesienny rozkład zostanie uzupełniony o kilka najbardziej atrakcyjnych kierunków z oferty #LOTnaWakacje. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem pasażerów, o czym świadczy liczba sprzedanych biletów – w pierwszym miesiącu przekroczyła ćwierć miliona” – informuje przewoźnik.

Od 1 września PLL LOT ma zwiększyć częstotliwość rejsów oferowanych na regularnych trasach. W komunikacie nie wyszczególniono jednak Serbii. Jak zaznacza cytowany w publikacji Krzysztof Moczulski (zastępca dyrektora komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy PLL LOT): „Myśląc o planach na jesień musimy pamiętać, że działamy nadal w realiach globalnej pandemii. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów i załóg pokładowych. Śledzimy na bieżąco informacje o procedurach związanych z podróżowaniem i przypominamy o tym także naszym pasażerom. Planujemy utrzymanie wszystkich kierunków dostępnych w siatce połączeń, ale podobnie jak każdego innego przewoźnika na świecie, obowiązują nas obostrzenia międzynarodowe. W przypadku zmian rozkładu związanych z sytuacją epidemiczną, pasażerowie są informowani z odpowiednim wyprzedzeniem, otrzymają także możliwość dokonania bezpłatnej zmiany w swojej rezerwacji”.

Z rozkładu PLL LOT wynika, że najbliższy lot z Warszawy do Belgradu powinien zostać zrealizowany w poniedziałek 31 sierpnia. Czy tak się stanie? Wszystko zależy od kolejnych rozporządzeń rządu.

https://book.lot.com/

 

Foto: BriYYZ from Toronto, Canada / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.