Follow Us

Serbski paszport silniejszy od amerykańskiego i rosyjskiego

Serbski paszport nie jest może tym najbardziej upragnionym na świecie, ale jego wartość – liczona w liczbie krajów, do których posiadacz takiego dokumentu może wjechać bez wizy lub z wizą „on arrival” – jest wyższa niż w przypadku paszportu amerykańskiego czy rosyjskiego.

Na stronie The Passport Index pojawił się aktualny ranking najcenniejszych paszportów na świecie. W zestawieniu znalazły się paszporty 193 krajów – członków Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jak tworzono ranking? Najcenniejsze, a więc najwyżej w zestawieniu, są te paszporty, których posiadacze mogą swobodnie (bez konieczności wcześniejszego otrzymania wizy lub w opcji „visa on arrival”*) wjechać do największej liczby krajów.

Zestawienie jest aktualizowane w czasie rzeczywistym, co wynika z faktu, że wiele krajów na bieżąco wprowadza zmiany w przepisach.

Z najnowszego rankingu wynika, że najmocniejszy i najcenniejszy jest paszport nowozelandzki (uprawnia do bezproblemowego wjazdu do 129 krajów). Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się paszporty obywateli Australii, Austrii, Irlandii, Korei Południowej, Japonii, Luksemburga i Niemiec (uprawniają do bezwizowego wjazdu lub z wizą „on arrival” do 128 krajów). Na podium znalazły się też paszporty belgijskie, fińskie, francuskie, hiszpańskie, szwedzkie i włoskie (mając taki dokument w kieszeni można bezwizowo lub z wizą „on arrival” wjechać do 127 krajów).

Polska – razem z Czechami, Estonią, Grecją, Liechtensteinem i Węgrami – zajęła niezłe, bo szóste miejsce (mając polski paszport możemy wjechać bezwizowo lub z wizą „on arrival” do 124 krajów). Jeśli chodzi o Bałkany, najwyższe, piąte miejsce zajęła Słowenia (w tym wypadku paszport pozwala na bezwizowy lub z wizą „on arrival” wjazd do 125 krajów). W pierwszej dziesiątce zmieściła się też Chorwacja (miejsce ósme, możliwość bezwizowego lub z wizą „on arrival” wjazdu do 121 krajów) i Rumunia (miejsce dziewiąte, możliwość wjazdu do 120 krajów).

Generalnie, w pierwszej dziesiątce dominują państwa europejskie, z których większość zezwala na swobodne przemieszczanie się w obrębie strefy Schengen. Na ostatnim miejscu – ex aequo – znalazły się z kolei Afganistan i Irak (posiadając paszporty tych państw można bezwizowo/z wizą „on arrival” wjechać do zaledwie 31 krajów).

A Serbia? Serbia zajęła stosunkowo wysokie czternaste miejsce. Mając serbski paszport w kieszeni można wjechać do 102 krajów (z czego do 66 bez wizy, a w przypadku 36 wizę otrzymuje się „on arrival”).

Niżej niż Serbia uplasowały się Stany Zjednoczone Ameryki. Mając amerykański paszport można wjechać do – w sumie – 92 państw (do 52 bez wizy, w przypadku 40 otrzymuje się wizę po przylocie). Jeszcze niższą pozycję zajęła Federacja Rosyjska. Mając taki paszport można wjechać bez większej papierologii do 86 państw.

Pełny ranking tutaj: https://www.passportindex.org/byRank.php

* visa on arrival to w dużym uproszczeniu dokumentem otrzymywanym po przekroczeniu granicy, ale przed kontrolą urzędnika imigracyjnego

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.