Follow Us

Sklepy, ceny, aukcje i portale ogłoszeniowe w Serbii. Gdzie kupić elektronikę, ubrania i kosmetyki?

Sieci spożywczych jest po kokardę, więc majaki z głodu wam nie grożą. Sklepów z ciuchami i obuwiem też jest sporo. Jeśli tylko nosicie standardowy rozmiar – goli i bosi nie skończycie. Niemieckiego Rossmanna nie ma, ale jest polskie CCC. A gdzie w Serbii kupicie laptopa i inny sprzęt elektroniczny? Albo „adidoski”, w których wygodnie podbiegniecie rano do pekary, a wieczorem do kafany?

O asortymencie i cenach w sklepach spożywczych pisaliśmy już na blogu, dokładnie to o tutaj – KLIK! Po publikacji wpisu dostaliśmy sporo pytań o namiary na inne sklepy w Serbii (z elektroniką, z kosmetykami, z ubraniami itd.) i o serbskie portale aukcyjne.

Sklepów i serwisów aukcyjnych jest dużo, te największe wymieniamy i opisujemy poniżej. Tam, gdzie to możliwe – dorzucamy też link do strony www, żebyście sami mogli sprawdzić asortyment i porównać ceny. Listę wszystkich zaszytych w tekście stron www znajdziecie również na końcu wpisu.

Z góry też uprzedzamy – serbskie sklepy nie są rajem dla łowców okazji. O ile ceny żywności są zbliżone do tych polskich, o tyle za sprzęt czy kosmetyki zapłacicie często więcej niż nad Wisłą. Dlaczego? Można długo wymieniać: Serbia to mały rynek, lokalnych producentów jest niewielu, kraj jest poza UE, wpływ na ceny mają cła itd. Potraktujcie ten tekst jako podsumowanie oferty handlowej, a nie zachętę do wyjazdu na serbski shopping, bo ten się po prostu nie opłaca. Oczywiście, jak się uprzecie i dobrze poszukacie to znajdziecie pojedyncze perełki cenowe, ale… No nie, jak macie jechać do Serbii to po to, żeby pozwiedzać, poznać ludzi, spróbować lokalnego jedzenie czy zatopić się w kulturze. Zakupy to ostatni powód, dla którego warto się tu wybrać.

Sklepy AGD, RTV i (ogólnie) z elektroniką w Serbii

Niestety, regularne ceny elektroniki w Serbii – smartfonów, laptopów, konsoli, telewizorów, sprzętu AGD – są zwykle sporo wyższe niż w Polsce (wyjątek stanowią chyba tylko tanie klimatyzacje, które w Serbii są elementem obowiązkowego wyposażenia większości domów). W efekcie Serbowie albo obkupują się w laptopy i ekspresy do kawy za granicą (zakupy w zagranicznych sklepach internetowych się nie opłacają z uwagi na koszty wysyłki i podatki), albo kupują w małych sklepikach metodą „spod lady”.

Jeśli chodzi o to ostatnie, to najczęściej sprzęt przewieziony z innych krajów, np. z Węgier, albo taki, który „spadł z ciężarówki” – często sprzedawany bez faktury, ale z gwarancją dawaną na słowo honoru. I to się sprawdza, bo w Serbii taki handel jest powszechną praktyką, więc konkurencja w „szarej strefie” jest spora, a sprzedawcy robią wiele, aby przekonać do siebie klienta i nie tylko oferują, ale i realizują warunki gwarancji.

Jeśli chodzi o sprzęt AGD czy audio, to dużo taniej niż w Polsce kupicie np. lodówkę Vox czy telewizor Tesla. Obie te firmy – Vox Electronics i Tesla – to ekonomiczne marki „lokalne”. Oczywiście, spotkaliśmy się z uwagami, że sprzęt Vox i Tesli to ładnie opakowana chińszczyzna, ale w bebechy takiej lodówce nie zaglądaliśmy, więc nie podejmiemy w tym temacie polemiki.

Ale wracając do serbskich sklepów z elektroniką: największa sieć to Tehnomanija, która w 2022 wchłonęła popularne sklepy WinWin i Emmi. Dużo jest też sklepów Gigatron, i Tehnomedia. I… tak właściwie tyle, jeśli chodzi o duże sieci, bo rynek salonów stacjonarnych mocno się kanibalizuje (duzi gracze wchłaniają tych mniejszych, przez co spada konkurencyjność). Sklepy bez łańcucha stacjonarnych marketów – np. Inelektronik, Frog, Dijaspora czy Shop To Go – walczą o klienta bezpłatną dostawą, często realizowaną na terenie całego kraju w wybrany dzień.

Mimo to, jeśli szukacie sprzętu RTV, AGD czy elektroniki w okazyjnych cenach – Serbia nie jest najlepszym adresem. Mówiąc wprost: promocyjne ceny telewizorów czy lodówek w serbskich sklepach są zbliżone do regularnych cen w Polsce. Zakupy w Serbii nie są w żaden sposób okazyjne.

Sklepy kosmetyczne i perfumerie w Serbii

Jak padło we wstępie – Rossmanna w Serbii nie ma, ale dzielnie zastępują go inne sklepy drogeryjne.

Najwięcej, bo około dwustu, jest tych należących do sieci Lilly.  Asortyment jest w nich zbliżony do tego w polskich drogeriach. Owszem, niektórych marek nie znajdziecie (tak jak w Polsce nie kupicie marek dostępnych tylko w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii), ale w razie potrzeby w Lilly obkupicie się w żele pod prysznic, szampony, kosmetyki kolorowe, zapachy, witaminy, suplementy diety, kremy, pieluchy czy środki czystości.

A kiedy nie pasuje wam Lilly, zawsze możecie poszukać kosmetyków czy proszku do prania w drogeriach DM. Sklepów DM w Serbii jest setka (z hakiem), w samym Belgradzie około pięćdziesięciu. DM to niemiecka sieć, ma linie produktów dostępnych pod markami własnymi (są często tańsze niż marki „globalne”). Oprócz tego – standard: kremy, kosmetyki kolorowe, żele, szampony, zapachy, środki czystości znanych, „światowych”, ale i lokalnych firm.

Jeśli chodzi o kosmetyki do makijażu i zapachy z wyższej półki cenowej, szczęścia można poszukać w perfumeriach Jasmin. To sieć lokalna: pierwsza perfumeria powstała w Belgradzie ponad 60 lat temu, dziś w Serbii sklepów Jasmin jest około trzydziestu. Porównując: jeśli Lilly i DM są tym, czym w Polsce są drogerie Rossmann, to perfumerie Jasmin można porównać do Sephory czy Douglasa.

Do kategorii drogerie w Serbii dorzucamy też sieć aptek Benu. Jest ich w kraju prawie czterysta, a w każdej – oprócz leków czy suplementów – znajdziecie szampony, żele pod prysznic, kremy, maseczki czy toniki.

Coś jeszcze? A i owszem. W Belgradzie i Nowym Sadzie zakupy zrobicie też w perfumeriach sieci Sephora czy w sklepach The Body Shop. Ale, tak jak w przypadku elektroniki, o polowaniu na promocje i okazje raczej zapomnijcie, bo ceny perfum czy kosmetyków kolorowych (zwłaszcza z segmentu premium) są takie same lub wyższe niż w Polsce.

Sklepy z ubraniami i obuwiem w Serbii

Dobra wiadomość – sklepów z ciuchami i butami w Serbii jest dużo. Zła – jeśli nosicie większe rozmiary (ale mieszczące się w regularnej rozmiarówce), możecie mieć drobne problemy z uzupełnieniem garderoby. A kiedy nosicie ciuchy w rozmiarach powyżej regularnej rozmiarówki – szansa na znalezienie (od ręki) w serbskim sieciowym sklepie czegoś modnego drastycznie spada. (Piszemy o tym, bo sporo ekspatów z USA czy krajów Europy Zachodniej narzeka na okrojoną rozmiarówkę w serbskich oddziałach globalnych sieciówek)

Generalnie, jeśli chodzi o globalne marki oferujące odzież – rozmiarówki są standardowe, ale z dostępnością bywa różnie, więc może zdarzyć się tak, że konkretnego swetra czy jeansów w większym rozmiarze nie będzie na stanie w sklepie i pracownicy spróbują go dla was zamówić, ale nie zagwarantują, że zamówienie zostanie dostarczone. Z kolei w przypadku marek lokalnych – rozmiary są często zaniżone i dochodzą do maksymalnie 44 (dla pań) i XXL (panów). Tyle tylko, że – z uwagi na zaniżoną rozmiarówkę – damskie 44 to w Serbii często 40/42, a męskie XXL to małe XL.

Jeśli chodzi o globalne marki, możecie wybierać między H&M czy sklepami ze stajni Inditex (Zara, Stradivarius, Bershka, Pull and Bear itd.). Jest też Tom Tailor i Levi’s, a w Belgradzie i Nowym Sadzie są też Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, czyli marki polskiej grupy LPP, która w 2016 założyła w Serbii spółkę zależną.

Ale to nie jedyny polski akcent, bo w Serbii kupicie też buty w sklepach CCC (są w każdym większym mieście, w samym Belgradzie jest ich kilka). Buty kupicie również w Deichmannie, w sklepach sieci Timberland, Bata, Ecco czy Aldo. Co ciekawe, w odróżnieniu od elektroniki, zakupy w sklepach odzieżowych czy obuwniczych globalnych marek w Serbii będą was kosztować tyle samo lub nieco mniej niż w Polsce.

Jeśli szukacie czegoś bardziej lokalnego, zajrzyjcie do jednego ze sklepów Legend World Wide (marka założona w latach 90. w serbskiej Suboticy, dziś obecna także w Czarnogórze i Bośni i Hercegowinie) lub P. S. Fashion (tutaj znajdziecie propozycje tylko dla pań).

Sklepy meblowe w Serbii / sklepy z wyposażeniem wnętrz w Serbii

Ikea – jak dotąd – jest w Serbii jedna, w Belgradzie, na ulicy Astrid Lindgren. 😉 Jeśli chodzi o ceny, to część rzeczy kupicie taniej, część drożej niż w Polsce. Różnice w cenach są nieduże, więc uśredniając – koszty zakupów w serbskiej Ikei są takie same, jak w tej polskiej.

Jeśli nie po drodze wam z Ikeą, możecie zajrzeć do sklepu sieci Jysk (jest ich w Serbii kilkadziesiąt). I tutaj, niestety, ceny w porównaniu z polskim Jyskiem są zwykle wyższe (o 10-15 procent).

Co do lokalnych sieci, meble kupicie między innymi w sklepach Forma Ideale i Matis (obie marki mają po około trzydzieści punktów handlowych w całym kraju, w ofercie meble tapicerowane, do salonu, do kuchni itd.). Cenowo wychodzi nieco taniej niż w polskich sklepach meblowych ze średniej półki. Z kolei ciut drożej meble tapicerowane kupicie też w Dallas (to serbska firma, ma salony w Belgradzie, Novim Pazarze czy Tutinie).

Serbskim odpowiednikiem Black Red White będzie sieć Simpo. Odpowiednikiem i cenowym, i pod względem stylistyki.

Jeśli szukacie okazji, to na meble, dekoracje i artykuły wyposażenia wnętrz, ale i sprzęt elektroniczny i AGD możecie zapolować w sklepach sieci Emmezeta. To z założenia dyskontowy dom towarowy. Nie zawsze jest tak tanio, jak powinno być w dyskoncie, ale warto śledzić promocje, bo od czasu do czasu oferty potrafią mile zaskoczyć.

Sklepy budowlane w Serbii

Jeśli potrzebujecie wiertarki, wkrętarki, łopaty, śrubokrętu, siekiery, betoniarki czy kolanka do muszli klozetowej, znajdziecie je w Woby Haus (ceny sprzętu globalnych marek, jak Makita, Bosh czy Karcher są często o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent wyższe niż w Polsce, ale jest też sporo sprzętu tańszego, tyle tylko, że oferowanego przez marki lokalne).

W sklepach belgijsko-serbskiej sieci Uradi Sam (czyli Zrób to sam) znajdziecie sporo rzeczy do majsterkowania, remontu czy wykończenia wnętrz. Jeśli chodzi o ceny elektronarzędzi znanych marek (Bosh, Karcher itd.) to niestety bez zaskoczenia, są wyższe niż w Polsce o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Ale meble do ogrodu czy sanitariaty możecie przy odrobinie szczęścia kupić taniej niż nad Wisłą.

Gdzie szukać najlepszych ofert w Serbii?

Planując zakupy elektroniki, artykułów AGD, aparatów, zegarków, ciuchów, zapachów czy zabawek warto korzystać z serwisu eponuda, w którym znajdziecie wyszukiwarkę ofert. Dzięki niej będziecie mogli bez trudu namierzyć, w którym sklepie kupicie najtaniej interesujący was model komórki, miksera, konsoli czy pralki. Oczywiście, nie wszystkie sklepy są tu uwzględnione, ale baza jest.

Serwisy aukcyjne w Serbii – aukcje internetowe w Serbii

Jeśli chodzi o aukcje internetowe w Serbii, z powodzeniem działają tu serwisy podobne do polskiego Allegro, OLX czy Gumtree. Największe i najpopularniejsze to:

* kupujemprodajem

* halooglasi

* goglasi

* limundo

Sprzedawcy operują raz serbskimi dinarami, raz euro. Korzystając z tych platform koniecznie zwracajcie uwagę na to, w jakiej walucie podawana jest oczekiwana cena – unikniecie nieporozumień. 😉

Co więcej, jeśli chodzi o serbskie portale aukcyjne to ogólnie przyjętą normą jest finalizowanie płatności gotówką przy odbiorze (nie przelewem z góry). Ma to związek nie tylko z oszustwami, które – tak jak w przypadku OLX czy Allegro – zdarzają się także w Serbii (ot, ktoś zamówił iPhone’a bez folii, zapłacił z góry, dostał cegłę opakowaną w pazłotko). Pamiętajcie, że wielu Serbów pracuje za granicą i z różnych powodów nie przepuszcza pieniędzy przez serbskie konta bankowe. Wielu Serbów może też liczyć na finansowe wsparcie bliskich zatrudnionych w Niemczech czy w Austrii, którzy przesyłają im eurasy na zakupy online. 😉

Linki do sklepów są zaszyte w tekście, ale żeby było czytelniej – wrzucamy je też tutaj:

Elektronika w Serbii

* https://gigatron.rs/

* https://www.tehnomanija.rs/

* https://www.tehnomedia.rs/

* https://www.inelektronik.rs/

* https://frog.rs/

* https://dijaspora.shop

* Shop To Go

Perfumy i kosmetyki w Serbii

* https://www.dm.rs/

* https://www.lilly.rs/

* http://www.jasmin.rs

* https://benu.rs

* thebodyshop.rs

Odzież i obuwie w Serbii

* https://www.zara.com/rs/

* https://www.hm.com/rs/store-locator/serbia/

* https://www.stradivarius.com/rs/en/

* https://shop.ccc.eu/rs/

* https://www.deichmann.com/RS/sr/shop/welcome.html

* https://www.legend.rs

* https://www.psfashion.com/

Meble i wyposażenie wnętrz w Serbii

* https://www.ikea.com/rs/sr/

* https://jysk.rs/

* https://www.formaideale.rs/

* https://matis.rs/

* http://www.simpo.rs/

* http://www.dalas.rs

* https://www.emmezeta.rs

Sklepy budowlane w Serbii

* https://www.wobyhaus.co.rs

* https://uradi-sam.rs/

 

A jeśli interesują was zarobki w Serbii – to aktualne informacje znajdziecie w tym wpisie: https://naszaserbia.pl/praca-i-zarobki-w-serbii-2021-srednia-mediana-i-programisci-134k/

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.