Follow Us

Sylwester w Belgradzie. Już wiadomo, kiedy zaświeci stołeczna iluminacja!

Już wiadomo, kiedy rozbłyśnie noworoczno-świąteczna iluminacja w Belgradzie. A co z imprezami sylwestrowymi? Zastępca burmistrza stolicy także na ten temat rzucił nieco (nomen omen) światła.

W tym roku miejskie światełka noworoczno-świąteczne zapalą się z opóźnieniem. Jak poinformował Goran Vesić, zastępca burmistrza gradu, montaż instalacji już się rozpoczął, ale wielkie rozświetlenie ścisłego centrum stolicy zaplanowano dopiero na 15-20 listopada. W pozostałych częściach gradu lampki zostaną włączone do 30 listopada, a w gminach podmiejskich – najpóźniej 10 grudnia.

Vesić zaznaczył, że opóźnienie w rozpromienianiu miasta ma związek z epidemią COVID-19 i z tym, że – jak przypuszczają stołeczne władze – w najbliższym sezonie sylwestrowo-świątecznym Belgrad odwiedzi dużo mniej turystów niż przed rokiem.

Przy okazji zastępca burmistrza gradu zdradził, że miesięczny koszt utrzymania imponującej iluminacji szacuje się na 600 tysięcy RSD, czyli około 5 tysięcy euro. „W ubiegłym roku dekoracje noworoczne świeciły się przez trzy miesiące, a rachunek za ich utrzymanie wyniósł około 15 tysięcy euro” – przyznał Vesić. Zastępca burmistrza Belgradu zaznaczył jednak, że miejska iluminacja wykorzystuje oświetlenie LED, którego utrzymanie to „naprawdę niewielki koszt w stosunku do uzyskiwanego efektu”.

Sylwester 2020/21 w Belgradzie? Być może tak, niewykluczone, że nie

Goran Vesić zajął też stanowisko na temat imprez sylwestrowych organizowanych przez miasto. Owszem, takie wydarzenia są już planowane w różnych częściach stolicy. Ogólnomiejski program sylwestrowy ma też swoją nazwę: „Razglednica iz Beograda” (Pocztówka z Belgradu). Jednak, jak podkreślił zastępca burmistrza, skala imprez sylwestrowych będzie zależała od sytuacji epidemicznej i od tego, ile osób będzie mogło brać w nich udział.

Vesić zapowiedział jednak, że jeśli mieszkańcy nie będą mogli uczestniczyć w zaplanowanych wydarzeniach lub jeśli liczba uczestników będzie ograniczona, miasto zadba o to, aby transmisje z imprez były dostępne w internecie lub telewizji.

Niestety, nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska władz miasta na temat jarmarków, które w Belgradzie są po prostu prze-cu-dne. Tak, jak i prze-cu-dne były zeszłoroczne iluminacje, które możecie obejrzeć na naszych zdjęciach.

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.