Follow Us

Unia Europejska usunęła Serbię i Czarnogórę z listy krajów bezpiecznych

Unia Europejska zdecydowała się usunąć Serbię i Czarnogórę z listy krajów trzecich (spoza UE) bezpiecznych pod kątem sytuacji epidemicznej, a więc takich, do których obywatele państw członkowskich mogą podróżować także w nieistotnych celach.

Z propozycją wykreślenia Serbii i Czarnogóry z listy krajów trzecich (a więc spoza Unii Europejskiej), w których sytuacja epidemiczna uznawana jest za dobrą, wyszły Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję Rady UE. Jak informuje Reuters, propozycja ta została przyjęta z uwagi na skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa w Serbii i Czarnogórze.

Obecnie, za kraje trzecie, w których sytuacja epidemiczna jest dobra, Wspólnota uznaje: Algierię, Australię, Kanadę, Chiny, Gruzję, Japonię, Maroko, Nową Zelandię, Rwandę, Koreę Południową, Tajlandię, Tunezję i Urugwaj. Pomimo tego, że Chiny są na oficjalnej, unijnej liście krajów trzecich bezpiecznych, podróż z tego miejsca będzie dozwolona tylko wtedy, gdy chińskie władze pozwolą na przyjazd do UE. Wymóg wzajemności nie jest stosowany w przypadku innych krajów wymienionych.

Unijni urzędnicy odrzucili pomysł wpisania na listę krajów trzecich bezpiecznych Stanów Zjednoczonych, Izraela, Libii i Jordanii.

Wykaz krajów spoza UE, w których sytuacja epidemiczna związana z pandemią COVID-19 jest dobra jest regularnie aktualizowany.

Co istotne, lista ta jest tylko rekomendacją, państwa członkowskie UE nie muszą się do niej stosować.

Jednak Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły połączenia między Warszawą a Belgradem do 16 sierpnia. Loty do Podgoricy i Tivatu (w momencie pisania tego tekstu) są dostępne w rozkładzie.

 

‼️‼️ WAŻNA INFORMACJA ‼️‼️Niestety, ale PLL LOT odwołały na jakiś czas loty do/z Serbii. Najbliższy, widniejący w…

Gepostet von Nasza Serbia am Dienstag, 14. Juli 2020

 

Źródło: https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-eu-travel/eu-removes-serbia-montenegro-from-coronavirus-safe-list-sources-say-idUSKCN24F1RS

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.