Follow Us

Uwaga podróżni! Ważna informacja! Belgrad może zostać zamknięty!

Nie, to nie żart ani chamski clickbait. Liczba wykrzykników w tytule jest uzasadniona. Niestety…

W ostatnich dniach odnotowuje się wzrost liczby potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19. Ponad 80 procent z nowych pacjentów pochodzi z Belgradu, w którym mieszka (jak wynika z różnych szacunków) od 16 do nawet 22 procent serbskiej populacji. W czwartek prezydent Aleksandar Vučić wprost określił, że Belgrad to obecnie koronawirusowy hot spot.

W związku z tym rząd w porozumieniu ze sztabem kryzysowym wkrótce ogłosi dla miasta nowe restrykcje. Na tę chwilę wiadomo, że wśród nich znajdą się zarządzenia dla:

* klubów nocnych i pływających restauracji (restauracje na popularnych barkach), które przez najbliższe 2 tygodnie mają być nieczynne w godzinach od 23:00 do 6:00 (#nocneżycieidzienakwarantannę).

Ponadto:

* w godzinach od 23:00 do 6:00 rano mają być też zamykane kawiarnie. Przepis nie dotyczy jednak tych kafejek, które dysponują ogródkami dla gości

Dodatkowo:.

* na osoby, które nie przestrzegają środków bezpieczeństwa będą nakładane kary w wysokości od 5 do 6 tysięcy dinarów (od około 190 zł do około 230 zł)

Co więcej, prezydent Vučić w czwartek wprost przyznał: „Gdybym mógł sam zdecydować, zamknąłbym Belgrad i wprowadził godzinę policyjną”. Jak wyjaśnił, taki krok dałby jego zdaniem najszybsze rezultaty. Zapytany, czy Belgrad zostanie całkowicie zamknięty, jeśli restrykcje się nie sprawdzą, prezydent stwierdził: „Jeśli w ciągu najbliższych czterech dni środki nie przyniosą rezultatów, to Belgrad zostanie zamknięty”.

Mimo nieciekawej sytuacji rząd w porozumieniu ze sztabem kryzysowym nie wycofał się z niektórych poluzowań. W Belgradzie (i w całej Serbii) wciąż można organizować imprezy do 100 osób w obiektach zamkniętych. W przypadku imprez czy spotkań na wolnym powietrzu, może brać w nich udział nawet do 500 uczestników.

Dane dotyczące liczby zakażonych i – ogólnie – sytuacji epidemicznej w Serbii znajdziecie tutaj: https://covid19.rs/homepage-english/

 

Foto: [[File:Skadarlija-Beograd – panoramio.jpg|Skadarlija-Beograd – panoramio]]

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.