Follow Us

Podróż do Serbii 2022: czy potrzebuję testu PCR, jaka waluta, zabrać paszport czy dowód, jak wygląda tranzyt, ile kosztują autostrady, co z zameldowaniem? (FAQ)

@Djordjeuuu lic. CC https://pixabay.com/photos/kalemegdan-belgrade-ser-serbia-4569755/

Jaką zabrać walutę, jakie dokumenty przygotować, ile kosztują autostrady w Serbii? Trzy minuty czytania i – cyk! – wszystko wiecie! Zebraliśmy dla was najczęściej zadawane pytania i dodaliśmy do nich konkretne odpowiedzi. A wszystko to w temacie podróży do Serbii.

Pierwsza podróż do Serbii? A może Szanowni Państwo tu tylko przejazdem? No problemos, odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące między innymi waluty, dokumentów, obowiązkowego meldunku czy kosztów autostrad. Bez zbędnych przypraw, samo mięcho!

Zapraszamy też na naszą stronę na FB – https://www.facebook.com/naszaserbia/ – na której na bieżąco informujemy między innymi o ważnych komunikatach i zmianach dotyczących wjazdu i pobytu w Serbii (zawsze podajemy linki do źródeł – stron rządowych!).

Uff, a teraz przejdźmy do FAQ!

Czy do Serbii wjadę na dowód osobisty?

Tak, obywatele RP mogą wjechać do Serbii na podstawie zarówno dowodu osobistego, jak i paszportu. W dniu przekroczenia granicy ważność dokumentu musi wynosić minimum 90 dni.

Czy do Serbii potrzebna jest wiza?

Na 90 dni w ciągu pół roku obywatele RP mogą do Serbii wjechać bez wizy.

Ile gotówki, ile alkoholu i papierosów mogę wwieźć do Serbii?

W przypadku gotówki bez konieczności zgłaszania służbom celnym można wwieźć do 10 tysięcy euro. Jeśli chodzi o napoje wyskokowe czy wyroby tytoniowe obowiązujące limity wwozowe to:

– 1 litr napoju o zawartości alkoholu powyżej 22%

– 1 litr wina musującego lub likieru

– 2 litry wina

– 200 sztuk papierosów lub 50 cygar

– po 1 opakowaniu perfum i wody toaletowej (pojemność do 0.25 l)

Jaka waluta obowiązuje w Serbii?

Jednostką walutową jest dinar serbski (RSD), który dzieli się na 100 para. Większość restauracji/barów, hoteli, duża część marketów, czasami też taksówkarze, kierowcy oferujący transfer na lotnisko czy właściciele mieszkań na wynajem przyjmują płatności w euro.

Gdzie można kupić dinary serbskie?

RSD to w Polsce waluta niszowa i trudno dostępna. Ceny dinarów w polskich kantorach są bardzo zawyżone. Jeśli zależy wam na wymianie, najlepiej pojechać do Serbii z euro (opcjonalnie z dolarami) i na miejscu wymienić je w kantorze (kantorów jest bardzo, bardzo dużo, także tych całodobowych).

Czy w Serbii można płacić kartą?

Tak, zarówno w restauracjach/barach, jak i w sklepach. Bez problemu można też wypłacić gotówkę z bankomatu. Ważne, aby przed wyjazdem upewnić się, czy operator waszej karty – jeśli to firma niszowa – funkcjonuje także w Serbii.

W jakim języku mówią Serbowie?

Językiem urzędowym jest serbski. Dodatkowo, w Wojwodinie językami oficjalnymi (regionalnymi) są też węgierski, bułgarski, rumuński, rusiński i chorwacki. Wielu Serbów – niezależnie od wieku i wielkości miasta, w którym mieszkają – mówi po angielsku w stopniu komunikatywnym, sporo porozumiewa się też po niemiecku (to ze względu na fakt, że Serbowie często pracują zagranicą, zwłaszcza w krajach anglo- i niemieckojęzycznych).

Czy w Serbii trzeba się zameldować?

Tak. W ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy cudzoziemcy mają obowiązek zameldować się online (tę opcję polecamy) lub na komisariacie policji i wskazać adres serbskiego pobytu. Przy każdorazowej zmianie adresu pobytu (np. wtedy, gdy 2 dni spędzacie w Belgradzie, 2 w Somborze), należy ponownie się zameldować (w ciągu 24 godzin) i wskazać nowy adres. Jeśli mieszkacie w hotelu czy hostelu, sprawę meldunku załatwią za was pracownicy recepcji. W przypadku wynajmu prywatnej kwatery – meldunkiem zwykle zajmuje się landlord (najlepiej jednak dogadać tę kwestię przed przyjazdem). O obowiązku meldunkowym szerzej pisaliśmy tutaj: https://naszaserbia.pl/o-co-chodzi-z-tym-meldunkiem-w-serbii-wazna-informacja-dla-turysty/

Czy w Serbii jestem ubezpieczony?

W nagłych przypadkach osoby posiadające dowód ubezpieczenia społecznego w Polsce (np. kartę EKUZ) i polski dokument tożsamości mają prawo do skorzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych. W przypadkach innych niż nagłe za świadczenia należy zapłacić (zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu euro). Najlepiej jednak przed wyjazdem wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Czy polskie OC działa w Serbii?

Tak, polskie obowiązkowe OC (dla aut zarejestrowanych w Polsce) działa także w Serbii.

Czy kierowca musi wykupić w Serbii Zieloną Kartę?

Poruszając się po samej Serbii – nie. Ale przy wyjeździe z Serbii przez granicę z Kosowem lub Bośnią i Hercegowiną kierowca musi wykupić obowiązkową (w Kosowie i BiH) Zieloną Kartę.

Czy w Serbii autostrady są płatne?

Tak, stawki dla konkretnych tras są różne. Za przejazd można płacić w RSD lub euro, pokwitowanie należy zachować na wypadek kontroli.

Ile kosztują autostrady w Serbii?

Jak padło wyżej – stawki są różne. Przykładowo: za przejazd osobówką z Belgradu do Nowego Sadu zapłacimy 240 RSD/2,5 euro. Pod tym linkiem można sprawdzić koszty przejazdu po poszczególnych odcinkach: https://www.putevi-srbije.rs/

Czy serbskie sklepy i apteki są dobrze zaopatrzone?

Tak, stan zaopatrzenia jest podobny do tego w Polsce. Samych sklepów (spożywczych, marketów, małych osiedlowych, monopolowych itd.) jest bardzo dużo. Wiele z nich to sklepy całodobowe (dobrze zaopatrzone w produkty spożywcze, środki czystości czy alkohol).

Czy Serbowie lubią Polaków?

Nigdy nie spotkaliśmy się z niechęcią motywowaną tym, jakie godło mamy w paszportach. Fakt, nowo poznani, bezpośredni z natury Serbowie zwykle pytają o to, skąd pochodzimy. Kiedy odpowiadamy, że z Polski, w najgorszym wypadku słyszymy po prostu: „O, fajnie! Jesteście pierwszymi Polakami, których poznaję”. Zdarza się, że niektórzy chcą z nami pogadać o sporcie (odkąd Lewandowski gra w Barcelonie takie pogawędki zdarzają się często), polskich cenach czy standardzie życia nad Wisłą. Starsi Serbowie z kolei chętnie opowiadają o swoich doświadczeniach jeszcze z czasów Jugosławii. Wielu z nich, jak się okazuje, jeździło na wycieczki do Krakowa czy Warszawy albo współpracowało z Polakami i zwykle miło to wspominają. Wbrew obiegowej opinii Serbowie nie są zafiksowani na punkcie polityki czy wojennej przeszłości kraju. Nie jest więc tak, że na dzień dobry zapytają o to, co sądzicie o Kosowie. Zapytają raczej, czy podoba wam się Serbia i czy próbowaliście już najlepszego burka w mieście. 😉

Gdzie szukać pomocy w Serbii?

Serbskie numery alarmowe to:

Policja- 192

Straż Pożarna- 193

Pogotowie Ratunkowe- 194

Ambasada RP w Belgradzie oraz Wydział Konsularny Ambasady RP w Belgradzie mieszczą się przy ulicy Kneza Miloša 38. W nagłych przypadkach, gdy wymagana jest interwencja Konsula, należy dzwonić pod numer dyżurny: +381 63 64 39 42

 

Foto: @Djordjeuuu lic. CC https://pixabay.com/photos/kalemegdan-belgrade-ser-serbia-4569755/

 

 

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.