Follow Us

Podróż do Serbii: czy potrzebuję testu PCR, jaka waluta, zabrać paszport czy dowód, jak wygląda tranzyt, ile kosztują autostrady, co z zameldowaniem? (FAQ)

@Djordjeuuu lic. CC https://pixabay.com/photos/kalemegdan-belgrade-ser-serbia-4569755/

Podróż do Serbii a covid-19: czy potrzebny jest test? Jaką zabrać walutę, jakie dokumenty przygotować, ile kosztują autostrady w Serbii? Trzy minuty czytania i – cyk! – wszystko wiecie! Zebraliśmy dla was najczęściej zadawane pytania i dodaliśmy do nich konkretne odpowiedzi. A wszystko to w temacie podróży do Serbii.

Pierwsza podróż do Serbii? A może Szanowni Państwo tu tylko przejazdem? No problemos, odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące między innymi waluty, dokumentów, obowiązkowego meldunku czy kosztów autostrad. Bez zbędnych przypraw, samo mięcho!

Aktualizacja (z dnia 20 października 2021): na końcu wpisu umieściliśmy kilka pytań (i odpowiedzi) dotyczących wyjazdu do Serbii w kontekście koronawirusa. Dlaczego na końcu? Bo mamy nadzieję, że fragment dotyczący restrykcji będziemy mogli wkrótce potraktować jako nieprzydatny, wykasować go dwoma kliknięciami i o sprawie zapomnieć! 😉

Czy do Serbii wjadę na dowód osobisty?

Tak, obywatele RP mogą wjechać do Serbii na podstawie zarówno dowodu osobistego, jak i paszportu. W dniu przekroczenia granicy ważność dokumentu musi wynosić minimum 90 dni.

Czy do Serbii potrzebna jest wiza?

Na 90 dni w ciągu pół roku obywatele RP mogą do Serbii wjechać bez wizy.

Ile gotówki, ile alkoholu i papierosów mogę wwieźć do Serbii?

W przypadku gotówki bez konieczności zgłaszania służbom celnym można wwieźć do 10 tysięcy euro. Jeśli chodzi o napoje wyskokowe czy wyroby tytoniowe obowiązujące limity wwozowe to:

– 1 litr napoju o zawartości alkoholu powyżej 22 %

– 1 litr wina musującego lub likieru

– 2 litry wina

– 200 sztuk papierosów lub 50 cygar

– po 1 opakowaniu perfum i wody toaletowej (pojemność do 0.25 l)

Jaka waluta obowiązuje w Serbii?

Jednostką walutową jest dinar serbski (RSD), który dzieli się na 100 para. Większość restauracji/barów, hoteli, duża część marketów, czasami też taksówkarze, kierowcy oferujący transfer na lotnisko czy właściciele mieszkań na wynajem przyjmują płatności w euro.

Gdzie można kupić dinary serbskie?

RSD to w Polsce waluta niszowa i trudno dostępna. Ceny dinarów w polskich kantorach są bardzo zawyżone. Jeśli zależy wam na wymianie, najlepiej pojechać do Serbii z euro (opcjonalnie z dolarami) i na miejscu wymienić je w kantorze (kantorów jest bardzo, bardzo dużo, także tych całodobowych).

Czy w Serbii można płacić kartą?

Tak, zarówno w restauracjach/barach, jak i w sklepach. Bez problemu można też wypłacić gotówkę z bankomatu. Ważne, aby przed wyjazdem upewnić się, czy operator waszej karty – jeśli to firma niszowa – funkcjonuje także w Serbii.

W jakim języku mówią Serbowie?

Językiem urzędowym jest serbski. Dodatkowo, w Wojwodinie językami oficjalnymi (regionalnymi) są też węgierski, bułgarski, rumuński, rusiński i chorwacki. Wielu Serbów – niezależnie od wieku i wielkości miasta, w którym mieszkają – mówi bardzo dobrze lub dobrze po angielsku, sporo porozumiewa się też swobodnie po niemiecku (to ze względu na fakt, że Serbowie często pracują zagranicą, zwłaszcza w krajach anglo- i niemieckojęzycznych).

Czy w Serbii trzeba się zameldować?

Tak. W ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy cudzoziemcy mają obowiązek zameldować się na komisariacie policji i wskazać adres serbskiego pobytu. Przy każdorazowej zmianie adresu pobytu (np. wtedy, gdy 2 dni spędzacie w Belgradzie, 2 w Somborze), należy ponownie się zameldować (w ciągu 24 godzin) i wskazać nowy adres. Jeśli mieszkacie w hotelu czy hostelu, sprawę meldunku załatwią za was pracownicy recepcji. W przypadku wynajmu prywatnej kwatery – meldunkiem zwykle zajmuje się landlord (najlepiej jednak dogadać tę kwestię przed przyjazdem). O obowiązku meldunkowym szerzej pisaliśmy tutaj: https://naszaserbia.pl/o-co-chodzi-z-tym-meldunkiem-w-serbii-wazna-informacja-dla-turysty/

Czy w Serbii jestem ubezpieczony?

W nagłych przypadkach osoby posiadające dowód ubezpieczenia społecznego w Polsce (np. kartę EKUZ) i polski dokument tożsamości mają prawo do skorzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych. W przypadkach innych niż nagłe za świadczenia należy zapłacić (zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu euro). Najlepiej jednak przed wyjazdem wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Czy polskie OC działa w Serbii?

Tak, polskie obowiązkowe OC (dla aut zarejestrowanych w Polsce) działa także w Serbii.

Czy kierowca musi wykupić w Serbii Zieloną Kartę?

Poruszając się po samej Serbii – nie. Ale przy wyjeździe z Serbii przez granicę z Kosowem lub Bośnią i Hercegowiną kierowca musi wykupić obowiązkową (w Kosowie i BiH) Zieloną Kartę.

Czy w Serbii autostrady są płatne?

Tak, stawki dla konkretnych tras są różne. Za przejazd można płacić w RSD lub euro, pokwitowanie należy zachować na wypadek kontroli.

Ile kosztują autostrady w Serbii?

Jak padło wyżej – stawki są różne. Przykładowo: za przejazd osobówką z Belgradu do Nowego Sadu zapłacimy 240 RSD/2,5 euro. Pod tym linkiem można sprawdzić koszty przejazdu po poszczególnych odcinkach: https://www.putevi-srbije.rs/

Czy serbskie sklepy i apteki są dobrze zaopatrzone?

Tak, stan zaopatrzenia jest podobny do tego w Polsce. Samych sklepów (spożywczych, marketów, małych osiedlowych, monopolowych itd.) jest bardzo dużo. Wiele z nich to sklepy całodobowe (dobrze zaopatrzone w produkty spożywcze, środki czystości czy alkohol).

Gdzie szukać pomocy w Serbii?

Serbskie numery alarmowe to:

Policja- 192

Straż Pożarna- 193

Pogotowie Ratunkowe- 194

Ambasada RP w Belgradzie oraz Wydział Konsularny Ambasady RP w Belgradzie mieszczą się przy ulicy Kneza Miloša 38. W nagłych przypadkach, gdy wymagana jest interwencja Konsula, należy dzwonić pod numer dyżurny: +381 63 64 39 42

Podróż do Serbii a koronawirus/Covid-19

(informacje zaktualizowane 20 października 2021)

Czy Polacy zaszczepieni w Polsce mogą wjechać do Serbii bez testu?

Nie. Serbia – póki co – nie uznaje certyfikatów dla szczepień wykonanych w Polsce. Uznawane są certyfikaty/paszporty szczepionkowe wydawane przez kilka krajów (np. Grecję, Turcję czy Węgry). Działa tu zasada wzajemności: Serbia uznaje certyfikaty tych krajów, które uznają serbskie paszporty szczepionkowe.

Jestem ozdrowieńcem. Czy mogę wjechać do Serbii bez testu?

Nie. Tak samo, jak w przypadku dokumentów potwierdzających przyjęcie szczepionki/szczepionek, tak w tym przypadku Serbia nie uznaje polskich zaświadczeń o tym, że ktoś jest ozdrowieńcem. Także tutaj działa zasada wzajemności (Serbia uznaje zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem wystawione np. w Chorwacji, USA czy Austrii, a Chorwacja, USA i Austria zaświadczenia wystawione przez stronę serbską).

Wyjazd do Serbii a Covid-19: czy potrzebuję testu na obecność SARS-CoV-2?

Obywatele polscy w wieku powyżej 12 roku życia muszą przedstawić na granicy negatywny wynik testu RT-PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 . Wynik musi być w języku angielskim lub serbskim. Dokument nie może być starszy niż 48 godzin od chwili otrzymania wyniku badania.

W przypadku dzieci do 12 roku życia – możliwy jest wjazd bez testu (pod warunkiem, że ich opiekunowie posiadają negatywny wynik testu).

Jak wygląda tranzyt przez Serbię w kontekście koronawirusa / tranzyt przez Serbię a Covid-19?

Polacy mogą przejechać tranzytem bez konieczności okazywania testu. Warunek: podróż nie może trwać dłużej niż 12 godzin (od momentu przekroczenia granicy). Dotyczy to tylko osób, które podczas przekraczania granicy (przy odprawie) zadeklarują cel: tranzyt/przejazd przez Serbię.

(Powyższe informacje dotyczą obywateli polskich, którzy nie mieszkają na stałe w Serbii/nie posiadają zgody na pobyt tymczasowy/nie zaszczepili się na terytorium Serbii)

Jak wyglądają restrykcje w Serbii? Czy maski są obowiązkowe, czy restauracje i sklepy w Serbii działają normalnie?

Od 14 czerwca 2021 sklepy funkcjonują bez ograniczeń. W przypadku punktów gastronomicznych – bary czy restauracje działające „pod chmurką” (np. prowadzące ogródki) mogą przyjmować klientów całą dobę. Obsługa wewnątrz lokalu jest ograniczona czasowo (do godziny 1:00 w nocy). Możliwa jest organizacja zgromadzeń (na świeżym powietrzu i w pomieszczeniach) do 500 osób, w przypadku wydarzeń sportowych organizowanych na zewnątrz dopuszczono udział do 50 procent widowni, a w przypadku wydarzeń sportowych organizowanych pod dachem – możliwy jest udział do 30 procent publiczności.

Maski są zalecane.

To są oficjalne wytyczne. Z ich przestrzeganiem bywa różnie. 😉

Wyjazd do Serbii a Covid-19: gdzie szukać informacji?

W związku z tym, że sytuacja dotycząca restrykcji – zarówno zasad wjazdu, jak i restrykcji dotyczących pobytu – bywała w przeszłości dynamiczna, dobrze jest przed podróżą sprawdzić aktualizacje.

Wiarygodne informacje można znaleźć przede wszystkim na stronie serbskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.mfa.gov.rs/en/citizens/travel-serbia/covid-19-entry-requirements (strona jest bardzo dobrze aktualizowana, najważniejsze komunikaty dostępne w językach serbskim i angielskim).

Także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzi stronę informacyjną dla osób zainteresowanych wyjazdem do Serbii: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/serbia

Zapraszamy też na naszą stronę na FB – https://www.facebook.com/naszaserbia/ – na której na bieżąco informujemy między innymi o ważnych komunikatach i zmianach dotyczących wjazdu i pobytu w Serbii (zawsze podajemy linki do źródeł – stron rządowych!).

 

Foto: @Djordjeuuu lic. CC https://pixabay.com/photos/kalemegdan-belgrade-ser-serbia-4569755/

 

 

NIE KRADNIJ, UDOSTĘPNIAJ!Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie treści bez zgody autora zabronione

Przygotowanie tego artykułu zajęło nam bardzo dużo czasu. Jeśli Ci się spodobał – jest nam bardzo miło. Udostępnij go w swoich social mediach (możesz to zrobić korzystając z przycisków powyżej) lub kopiując adres URL.

Jeśli chcesz przedrukować (wykorzystać) dłuższy fragment lub całość wpisu – skontaktuj się z nami w celu uzyskania zgody.